První prototyp tureckého letounu 5. generace má vzlétnout v roce 2023

První prototyp tureckého letounu 5. generace má vzlétnout v roce 2023
Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: TF-X
13 / 11 / 2018, 16:30

První turecký letoun 5. generace TF-X se má poprvé objevit na nebi v roce 2023. Informaci zveřejnil server defence-blog.com s odvoláním na prohlášení společnosti Turkish Aerospace Industries (TAI).

TF-X je turecký stíhač 5. generace, který vzniká ve spolupráci společností TAI, BAE Systems, AVIC a European Aeronautic Defence and Space Company (EADS). Letoun má být primárně určen k vybojování vzdušné nadvlády, má být dvoumotorovým strojem a operovat za jakéhokoliv počasí.

nepřehlédněte: F-22 nelze použit k podpoře pozemních operací. A Su-57 předčí i F-35, prohlásil ředitel společnosti Suchoj

Turecký podsekretariát pro obranný průmysl (SSB) spadající pod ministerstvo obrany před několika dny podepsal kontrakt se společností TR Motor na vyvinutí unikátního motoru pro letoun TF-X. Pro Turecko je důležité, aby se motor vyvíjel v Turecku a mělo pod kontrolou další vlastní technologické prvky a rovněž duševní vlastnická práva.

psali jsme: Rusko vyvíjí radiofotonický radar pro 6. generaci stíhačů

Šéf SSB Ismail Demir prohlásil, že právě vývoj unikátního motoru, klíčové součásti letounu, zabere téměř 10 let.

Předpokladem je, že prototyp letounu TF-X poprvé vzlétne v roce 2023 a stíhač má být podle zveřejněných informací serverem defence-blog.com připravený k masové produkci mezi lety 2032-2035. Turecko pak chce, aby TF-X zůstal provozuschopný až do roku 2070 a byl interoperabilní například s letounem F-35.

 

Zdroj: defence-blog.com

Tagy článku