První prototyp tureckého letounu 5. generace má vzlétnout v roce 2023

První prototyp tureckého letounu 5. generace má vzlétnout v roce 2023
Autor: screenshot Youtube|Popisek: TF-X
13 / 11 / 2018, 16:30

První turecký letoun 5. generace TF-X se má poprvé objevit na nebi v roce 2023. Informaci zveřejnil server defence-blog.com s odvoláním na prohlášení společnosti Turkish Aerospace Industries (TAI).

TF-X je turecký stíhač 5. generace, který vzniká ve spolupráci společností TAI, BAE Systems, AVIC a European Aeronautic Defence and Space Company (EADS). Letoun má být primárně určen k vybojování vzdušné nadvlády, má být dvoumotorovým strojem a operovat za jakéhokoliv počasí.

nepřehlédněte: F-22 nelze použit k podpoře pozemních operací. A Su-57 předčí i F-35, prohlásil ředitel společnosti Suchoj

Turecký podsekretariát pro obranný průmysl (SSB) spadající pod ministerstvo obrany před několika dny podepsal kontrakt se společností TR Motor na vyvinutí unikátního motoru pro letoun TF-X. Pro Turecko je důležité, aby se motor vyvíjel v Turecku a mělo pod kontrolou další vlastní technologické prvky a rovněž duševní vlastnická práva.

psali jsme: Rusko vyvíjí radiofotonický radar pro 6. generaci stíhačů

Šéf SSB Ismail Demir prohlásil, že právě vývoj unikátního motoru, klíčové součásti letounu, zabere téměř 10 let.

Předpokladem je, že prototyp letounu TF-X poprvé vzlétne v roce 2023 a stíhač má být podle zveřejněných informací serverem defence-blog.com připravený k masové produkci mezi lety 2032-2035. Turecko pak chce, aby TF-X zůstal provozuschopný až do roku 2070 a byl interoperabilní například s letounem F-35.

 

Zdroj: defence-blog.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace