První souprava izraelských radarů MADR je v České republice - nahradí zastaralou sovětskou techniku

První souprava izraelských radarů MADR je v České republice - nahradí zastaralou sovětskou techniku
Autor: Sekce vyzbrojování a akvizic MO|Popisek: Nakládka sbaleného radiolokátoru na letišti Ben Gurion Tel Aviv
28 / 02 / 2022, 17:00

V pátek 25. února ve večerních hodinách přistálo na pražském letišti Václava Havla letadlo s dodávkou první soupravy mobilního 3D radiolokátoru protivzdušné obrany ELM-2084 MMR, zkráceně nazývaného MADR. Soupravy MADR zajistí naší armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3000 metrů.

Smlouva na nákup osmi souprav MADR byla uzavřena mezi Českou republikou – Ministerstvem obrany a Státem Izrael dne 5. prosince 2019. Sedm souprav MADR bude dodáno v průběhu letošního roku. Poslední souprava bude předána v dubnu 2023. 

„Radiolokátory MADR 3D nahradí zastaralou sovětskou radiolokační techniku a zbaví nás závislosti na zbrojním průmyslu Ruské federace,“ zhodnotil náměstek ministryně obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka.

Nové radary MADR 3D jsou určeny k vytváření nepřetržitého radiolokačního pokrytí v rámci integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS – NATO Integrated Air and Missille Defense System). V rámci národního posilového systému protivzdušné obrany ČR (NaPoSy PVO ČR) bude MADR kontrolovat vzdušný prostor na malých a středních výškách k obraně klíčových objektů státu. 

Zásadním úkolem je pak naplnění schopnosti radiolokačního pokrytí i mimo naše území v souladu s Capability Targets, tzn. nasazení mobilního radiolokátoru v rámci kolektivní obrany spojenců NATO pro případ aktivace článku 5 Severoatlantické smlouvy.

Zdroj: army.cz, Autor: SVA MO

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace