První japonský stíhač F-35A je na světě

První japonský stíhač F-35A je na světě
Autor fotografie: F-35|Popisek: Lockheed Martin
22 / 12 / 2017, 09:00

Japonská varianta amerického stíhače F-35 je konečně na světě.

První japonský stíhač F-35A je realitou, na kterou se dlouho čekalo. Letadlo přistálo na letišti ve městě Misawa, kde mělo krátkou zastávku, aby prošlo bezpečnostními kontrolami. Poté se japonská F-35A vydala za oceán do USA, kde posledními testy, které zjistí, zda letoun odpovídá všem standardům.

psali jsme: První japonský F-35

Japonci nechtějí nechat nic náhodě a mají eminentní zájem na tom, aby nový stíhač vyhovoval po všech stránkách všem potřebným standardům, aby mohl být v Japonsku vyráběn a později v rámci japonských leteckých sil uveden do aktivní služby.

psali jsme: VIDEO: Ruská stíhačka páté generace Su-57 absolvovala první let s novým motorem. Jeho parametry jsou zatím neznámé

Japonskou F-35A pilotoval americký pilot Elijah Supper a na cestě do USA ze závodu Mitsubishi Heavy Industries ve městě Komaki jej doprovázely dvě stíhačky F-16. Supper si později pochvaloval, že jím pilotovaný stroj je ,,jeden z nejlépe postavených letounů, které kdy viděl." Supper zdůraznil, že potom, co v USA projde všemi závěrečnými testy, bude již tvořit pevnou součást japonských leteckých sil. To podle pilota ještě více utuží už tak silné americko-japonské vztahy.

První japonský stíhač F-35 byl vyvíjen od roku 2015 pod názvem AX-5.  Japonsko si objednalo v roce 2015 42 kusů tohoto amerického stroje s technologií stealth.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: misawa.af.mil

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.