První várku výkonné houfnice Koalice-SV už mají ruští vojáci k dispozici

První várku výkonné houfnice Koalice-SV už mají ruští vojáci k dispozici
Autor: Dmitrij Fomin (CC BY 2.0)|Popisek: houfnice 2S35 Koalice-SV
26 / 05 / 2020, 15:00

Ruská armáda převzala první ,,zásilku" houfnice 2S35 Koalice-SV.

V pátek 22. května dorazila první ,,várka" samohybné houfnice Koalice-SV k ruskému vojsku, informovala agentura TASS s odvoláním na tiskové prohlášení společnosti Rostec.

Houfnice 2S35 Koalice-SV přináší mnoho novinek a má postupně nahradit současné samohybné houfnice 2S19 Msta-S. Odborníky je považována za jedno z nejvýkonnějších symohybných děl na světě s vysokým stupněm automatizace.

Pro ruskou armádu je nová moderní samohybná houfnice 2S35 Koalice-SV více než jen vítanou posilou. Vývoj zbraně začal v roce 2006, první dva prototypy byly připraveny v roce 2013, posléze se začalo s testováním. V roce 2015 bylo ruské armádě dodáno 12 těchto systémů.

Zajímavé pak bude porovnávání taktických a technických dat těchto houfnic se západní technologií, pokud vynecháme dojezd, radiostanice apod. Prvním markantem je udržení ráže 152 mm, kdy NATO prefereuje 155 mm (pravděpodobně ničivější účinek v cíli), ale v tomto případě vítězí zřejmě ruská technika vyšším dostřelem, a pak je to cíli jedno a kvalita munice 152 mm se výrazně změnila - nejsou to ShKH DANA s municí ze sedmdesátých let.

Dalším faktorem je schopnost vedení kruhové palby, tedy zda je věž schopna otočení o 360° bez vlivu na kvalitu palby a doplňkové stabilizátory, nebo je to jako některé houfnice deklarující 360°, ale vlastně 2x 180°.

A neposledním faktorem je schopnost vedení rychlé salvy o více nábojích, ale v různém náměru, takže jejich dopad do místa cíle je simultánní - tedy ve stejný čas s minimálním rozptylem s vysokým ničivým účinkem v místě zásahu. A tato technologie je použitená proti pozemním i námořním cílům. Jaké jsou skutečné schopnosti tohoto systému se ještě bude zkoumat.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace