První zákazník nového tanku KF51 Panther z Blízkého východu? Katar měl projevit o vozidlo zájem

První zákazník nového tanku KF51 Panther z Blízkého východu? Katar měl projevit o vozidlo zájem
Autor fotografie: redakce/Filip Klasna|Popisek: KF51 Panther
13 / 07 / 2022, 15:00

Německá zbrojovka Rheinmetall bude mít možná prvního zahraničního zákazníka pro svůj hlavní bojový tank KF51 Panther, který byl představen na nedávném mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022. Katar měl projevit o nové vozidlo zájem, uvedl server Tactical Report.

Na nedávno skončeném zbrojním veletrhu Eurosatory 2022 si odbyl svou premiéru hlavní bojový tank KF51 Panther od německého výrobce Rheinmetall. Odborná média prakticky ihned začala spekulovat o tom, kdo by mohl být prvním zahraničním zákazníkem nové platformy.

Server Tactical Report informoval o tom, že zájem o KF51 Panther měl projevit právě Katar. Blízkovýchodní stát s bohatými ložisky ropy chce podle serveru Tactical Report rozšířit svou flotilu hlavních bojových tanků a KF51 Panther by tak mohl teoreticky zapadnout do jeho plánů. Rheinmetall měl předložit katarskému průmyslovému gigantu Barzan Holdings nabídku na nový tank, uvedl web Tactical Report. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy.

KF 51 Panther je prvním hlavním bojovým tankem 100% vyvinutým zbrojovkou Rheinmetall v historii. Na prezentaci vozidla v rámci veletrhu Eurosatory 2022 zaznělo, že do 2,5 let chce Rheinmetall zahájit sériovou výrobu.

Systém je vyzbrojen 130mm kanónem Rheinmetall Future Gun Systém (FGS) s hladkým vývrtem a systémem automatického nabíjení, jenž poskytuje Pantheru výhodu proti všem zbraním na bojišti a je mnohem výkonnější než současné 120mm kanóny. Podle výrobce má kanon až o 50% větší dostřel a mnohem vyšší rychlost nabíjení díky automatizovanému systému. Tank je schopen vést boj s více cíli najednou.

Kanón doplňuje koaxiální kulomet a dálkově ovládaná zbraňová stanice. Vozidlo má pasivní, reaktivní a aktivní ochranu. Můžeme jen předpokládat, že vlastní, zcela nový systém Top Attack Protection Systém (TAPS) na ochranu proti útoků shora byl částečně ovlivněn i stávající válkou na Ukrajině, kde se zřetelně ukázala neschopnost bránit se před útoky shora.

KF51 Panther disponuje ochranou z boku i shora. Inovativní systém umožňující tříčlenné osádce ovládat všechny systémy z libovolné pozice. V plánu je i úplné dálkové ovládání. Tank má integrovaný UAS (bezpilotní prostředek). Dojezd činí 500 km. KF51 Panther může být bez úpravy přepravován na standardních vagónech.

Panther je navržen podle digitální architektury splňující standard NGVA. To je klíčový faktor pro budoucí podporu rozhodování a automatizační systémy. Byť nově vyvíjený evropský tank MGCS i ruský T-14 ARMATA i mnohá jiná bojová vozidla se kloní ke konstrukci s bezosádkovou věží, Rheinmetall pro Panther zvolil klasickou konfiguraci.

Zdroj: Tactical Report

Tagy článku