Prvních 6 letounů Rafale pro Řecko

Prvních 6 letounů Rafale pro Řecko
Autor fotografie: Alan Wilson flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Dassault Rafale
25 / 01 / 2022, 09:00

Řecku bylo dodáno 19. ledna 2022 prvních 6 stíhačů Dassault Rafale.

Řecko převzalo 19. ledna 2022 prvních 6 bojových letounů Rafale, tedy třetinu z celkově 18 objednaných strojů. Letouny přistály na řecké základně Tanagra, která je sídlem jedné z největších základen řeckých vzdušných sil. Dalších 6 letounů má podle plánu být dodáno v polovině roku 2023 a poslední část potom v závěru stejného roku. Z celkové objednávky má být 12 starších strojů - jednomístné Rafale C, respektive dvoumístné Rafale B.

Řečtí piloti již strávili rok ve Francii, kde prodělali nezbytný výcvik na ovládání nových strojů, takže stíhači již mohou na nich létat.

Podle vojenských expertů ja akvizice francouzských stíhačů zlomovým bodem v posilování řeckých vzdušných kapacit. Letouny Rafale mají nahradit postupně ve výzbroji stárnoucí stroje Mirage 2000.

Nákup francouzských letounů je ale motivován nejen posílením vlastních vzdušných kapacit, ale hraje důležitou roli v mezinárodním měřítku. Řecko-turecké vztahy procházejí vleklou krizí, kdy jednu z roznětek napětí představuje turecký průzkum ropných ložisek a dalších zdrojů ve východním Středomoří, na které si činí nárok i Řecko. Podle Atén zde provádí Ankara konfrontační politiku, a proto na ni musí Řecko adekvátně reagovat.

Řecko tak nechce nechat nic náhodě a objednalo v roce 2020 od Francie 18 stíhačů Rafale v celkové hodnotě 2,32 miliardy eur a další vojenské vybavení, které zahrnuje fregaty a další materiál. Aktivní vojensko-technická spolupráce s Francií tak bude pokračovat dál. Řecko a Francie navíc podepsaly vedle toho také užší spojenectví na bázi strategického partnerství za účelem hájení svých zájmů v problematickém regionu Středomoří.

Francie si tak může mnout spokojeně ruce, protože Rafale v současné době žádaným artiklem na mezinárodním trhu. Stíhače si pořídí také Spojené arabské emiráty, které učinily objednávku na 80 letounů Rafale za 17 miliard eur v největší francouzské exportní zbrojní zakázce v historii.

Rafale rovněž posílí i chorvatské vzdušné síly. Chorvatsku by měly být dodány letouny v letech 2024-2025, prvních 6 v roce 2024, zbývajících potom v roce příštím. Egypt, který také provozuje francouzské stíhače, si objednal dalších 30 strojů v hodnotě 3,75 miliardy eur. Francouzský stíhač se dostal již dříve rovněž do indického hledáčku. První letouny převzala Indie na podzim v roce 2019, celkový počet těchto strojů má činit 36, což umožní zřízení dvou funkčních letek.

A stranou nemusí stát ani Ukrajina, na kterou jsou upřeny zraky mezinárodního společenství. Francie se nechala slyšet, že by jí ráda prodala 40 letounů Rafale. Ukrajina potřebuje nutně posílit své vzdušné síly i z toho důvodu, že na anektovaném Krymu zůstalo 45 strojů MiG-29. Faktu, že není vyloučena francouzská varianta, nahrává i ukrajinský plán, který byl zveřejněn tamním ministerstvem obrany jako ,,Vize letectva 2035". Ten počítá s přijetím západních standardů v postupné modernizaci letectva a nahrazování starých Migů.

 

Zdroj: Al Džazíra

Tagy článku

-->