Puma StormBreaker - nová zbraň pro F-35 (a nejen pro ni)

Puma StormBreaker - nová zbraň pro F-35 (a nejen pro ni)
Autor: screenshot Youtube
03 / 09 / 2018, 14:30

Naváděná puma GBU-53/B StormBreaker (předešlé označení ,,Small Diameter Bomb II. - SDB II.) má za sebou první testování.

,,Chytrá" puma StormBreaker má za sebou první fázi testování, která dopadla úspěšně. V praxi ukázal, jak puma funguje ve všech operativních módech, uvedli zástupci společnosti Raytheon, který zbraň vyrábí. 

psali jsme: VIDEO: Rusko úspěšně otestovalo svého ,,nadzvukového zabijáka", raketu Zirkon

93 kilogramů vážící StormBreaker má představovat v boji ,,rozdílovou" zbraň, která bude schopna ničit s velkou přesností a na velké vzdálenosti pohybující se cíle, jako jsou například tanky či bojová vozidla pěchoty, a to za každého počasí. Právě schopnost ničit cíle na velkou vzdálenost (72 kilometrů proti pohyblivému cíli) má představovat podle zástupců společnosti Raytheon jednu z klíčových předností Stormbreakeru.

Americké vzdušné síly zahájily podle serveru nationalinterest.org proces integrace pumy StormBreaker s letounem F-35, variantou Block 4. Úspěšná integrace StormBreakeru s letounem pak otevře F-35 zcela nové útočné možnosti. Letouny F-35 ve variantě Block 4 má USAF provozovat od roku 2022.

psali jsme: VIDEO: Čínský ,,posel smrti". Hypersonická raketa DF-41 bude moci zasáhnout cíl kdekoliv na světě

Počítá se však nejprve s tím, že pumami StormBreaker, jichž hodlají nakoupit americké letecké síly 17 000, budou již na přelomu roku vybaveny letouny F-15E a o pět let později budou právě tvořit výbavu i F-35. Cena za jednotku pumy pak činí necelých 130 000 dolarů. Americké ministerstvo obrany investovalo před třemi lety do programu Small Diameter Bomb II. (SDB II.) více než 700 milionů dolarů.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace