Putin a jeho námořní ambice mají díky nepříjemnému incidentu velký problém

Putin a jeho námořní ambice mají díky nepříjemnému incidentu velký problém
Popisek: Ruská ponorka
10 / 12 / 2018, 14:00

Kolaps největšího plovoucího doku, když se z něj Rusové pokoušeli dostat svou jedinou letadlovou loď, způsobil, že Putinova flotila bude mít velký problém.

Potopení 80 000 tunového doku v Murmansku, poškození jediné ruské letadlové lodi Admiral Kuzněcov spadlým jeřábem jsou totiž pouze jednou částí nepříjemného incidentu. Tou další je nemožnost modernizace kdysi mocné ruské Severní flotily.

Psali jsme: Jediná ruská letadlová loď poškozena poté, co se s ní potopil suchý dok

Zasažena bude plánovaná modernizace ruského jaderného křižníku třídy Kirov, známého Petra Velikého. Mnohem výraznější dopad má ale kolaps doku na ponorky. Ze satelitních snímků vyplývá, že právě ponorky dok využívaly častěji než jiné typy plavidel.

Admiral Kuzněcov prochází dlouhodobou opravou a díky incidentu, který se v Murmansku odehrál, je nyní Putinovo Rusko na několik příštích let mimo klub mocností se schopností projekce síly právě díky letadlovým lodím.

Alespoň tak to vidí Dr.Rod Thornton z oddělení studií obrany při King's College v Londýně a doplňuje:

„Balistická ponorková flotila je pro ruské námořnictvo opravdu důležitá a většina ponorek patří právě do Severní flotily. Ačkoli Rusko dělá pozoruhodné věci se svými ponorkami vzhledem k nedostatku finančních zdrojů, nejsou vybudovány na to, aby vydržely, a musí podstupovat nepřetržité přestavby. To znamená, že přístup k dokovacím zařízením je zásadní."

psali jsme: VIDEO: Kdo má drsnější start - F-22 vs. Mig-29

Dok byl postaven ve Švédsku v osmdesátých letech, ale současné sankce znamenají, že se Rusko již nemůže obrátit na Švédy kvůli pomoci při jeho opravě. PD-50 je jedním z největších plovoucích doků na světě a tím největším v Rusku. Byl postaven ve Švédsku v roce 1980 na objednávku sovětského námořnictva. Je dlouhý 330 metrů a široký 67 metrů a je schopen pojmout loď o výtlaku až 80 000 tun. Je větší než Rudé náměstí v Moskvě.

Admirál Roger Lane-Knott, který v době války ve Falkandech velel jaderné ponorce HMS Splendid dodává: "Tyto problémy pravděpodobně ovlivní Rusko na dobu nejméně dalších dvou let, budou mít na Putinovy námořní ambice velký vliv."

Že je tato situace velký problém´, potvrdil Security magazínu i zdroj z ruské flotily. 

Zdroj: express.co.uk, TASS

Tagy článku