Putin chystá jaderné zabijáky: Dvě nové ponorky brzy absolvují testy v Bílém moři

Putin chystá jaderné zabijáky: Dvě nové ponorky brzy absolvují testy v Bílém moři
Autor fotografie: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: Ponorka Alexandr Něvskij z třídy Borej (ilustrační obrázek)
13 / 04 / 2022, 13:00

Ruský prezident Vladimir Putin poměrně často hovoří o důležitosti jaderných prostředků. Dvě nové jaderné ponorky Generalissimus Suvorov a Krasnojarsk čeká testování v Bílém moři.

V probíhající ukrajinsko-ruské válce Vladimir Putin často hovoří o udržení a rozšiřování jaderných kapacit. Na moři se toto úsilí zhodnocuje, neboť dvě nové moderní ponorky Generalissimus Suvorov a K-571 Krasnojarsk Krasnojarsk se již brzy vydají na testy, které absolvují v Bílém moři.

Kýl ponorky Generalissimus Suvorov z vylepšeného projektu Borej-A, který má perspektivně nahradit starší třídu Delta III, respektive IV byl založen v roce 2014, spuštěna na vodu proběhlo v závěru minulého roku. Plavidlo bude vybaveno 16 balistickými střelami Bulava s doletem až 10 000 km, každá z nich je schopná nést 6 jaderných hlavic.

Druhá ponorka Krasnojarsk tvoří součást třídy Jaseň-M, kde má vzniknout celkem 10 jednotek. Krasnojarsk má absolvovat námořní testy na jaře tohoto roku. Kýl Krasnojarsku byl podobně jako u Generalissima Suvorova založen v roce 2014, spuštní na vodu se uskutečnilo v roce 2021.

Ponorka je vybavena dvěma 533mm a šesti 650mm torpédomety, sloužícími k vypouštění torpéd a námořních min. Výzbroj zahrnuje například 533mm raketová torpéda VA-111 Škval, 533mm torpéda SAET-60M, nebo 650mm protiponorkové střely RPK-7 Veter (v kódu NATO SS-N-16 Stallion).

Ponorka nese osm čtyřnásobných vertikálních vypouštěcích sil pro střely s plochou dráhou letu P-900 Alfa (v kódu NATO SS-N-27) s dosahem až 800 km, protilodní střely P-800 Oniks s dosahem až 300 km, nebo protizemní střely S-10 Granat (v kódu NATO: SS-N-21 Sampson). Střely mohou nést jadernou hlavici.

Stavba jaderných ponorek má i nadále přes sankce uvalené západním společenstvím na Rusko prioritu a tato plavidla zaujímají v Putinových modernizačních plánech dlouhodobě přední místo.

Zdroj: The Barents Observer, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace