Putin nemůže dostat své rakety Kalibr ze Středomoří tam, kam by potřeboval. Bude je pašovat?

Putin nemůže dostat své rakety Kalibr ze Středomoří tam, kam by potřeboval. Bude je pašovat?
Autor fotografie: CC BY 3.0|Popisek: Střely Kalibr na palubě nákladní lodi
12 / 01 / 2023, 14:00

Střely Kalibr jsou střely s plochou dráhou letu, odpalované především z lodí nebo ponorek, varianty pro vzdušné nebo pozemní nasazení jsou ve vývoji. Střela je schopná nést jak konvenční, tak i jadernou bojovou hlavici.

Délka střely je dle typu 6,2 – 8,9 m, průměr 0,533 m a hmotnost konvenční bojové hlavice 400-500 kg. Takový náklad lze ze Středomoří přepravit letecky, jen není jasné, zda by to byly dopravní AN-12, nebo jiné letouny, a kolik letů by bylo zapotřebí. Navíc vojenský letoun vstupující do cizího vzdušného prostoru si musí vyžádat povolení k přeletu, kde se uvádí datum, čas překročení hranice a čas opuštění prostoru, a zároveň je povinen deklarovat nebezpečný náklad na palubě pro případ havárie. Lze předpokládat, že doprava z Ruska do Středomoří, nejpravděpodobněji Sýrie. Zde jsou dvě syrské základny provozované Ruskem, a to námořní Tartús a letecká Chmejmím.

Druhou možností je lodní dopravou, ale v daném případě by se jednalo o pašování. Přeprava zbraní podléhá striktnímu režimu, a pokud by se Rusko je snažilo zamaskovat, v tureckých vodách jako Dardanely a Bospor je povinno se jejich plavidlo podrobit celní kontrole. A takový skandál si nemůže dovolit.

Je tedy pravděpodobné, že bojové části budou přepraveny letecky a technické zabezpečení po moři. Střely Kalibr jsou dle informací velmi nebezpečná zbraň. Jednak v konečné fázi letu mají mít schopnost zrychlit z 0,8 na 2.5 případně 3,0 M, tedy na hypersonickou rychlost, a na rozdíl od protilodních střel neletí pro přímé trajektorii, ale v závěrečné fázi letu mají být schopny prudce vystoupat do výšky a udeřit shora. Rychlostí a manévrem tak enormně stěžují protivzdušné obraně jejich eliminaci.

90 střel je poměrně značná síla, přestože ponorky třídy Kilo by měly být schopny pojmout pouze 4 střely tohoto typu. Ponorky třídy Borej-K by měly být vyloženě konstruovány jako nosiče střel s plochou dráhou letu.

Pro Ukrajinu je v současnosti výhodou, že střely Kalibr jsou primárně v námořní verzi, tedy lze alespoň orientačně predikovat náletový směr. Hladinová plavidla jsou detekovatelná senzory, radary nebo satelity, u ponorek je situace složitější, když není známá jejich přesná poloha, ale každý start balistické střely nebo odpal střely s plochou dráhou letu z ponorky je ihned detekován satelity. Jde jen o to, jak rychle ukrajinská armáda takovouto klíčovou informaci může získat, zda v reálném čase, nebo až to projde schvalovacím procesem, což může být po zásahu cíle.

Ve chvíli, kdy střely Kalibr budou plně implementovány do ruského letectva nebo pozemního vojska, situace pro Ukrajinu se výrazně zhorší. Aby nedošlo k dodávce 90 střel ze Středomoří, muselo by Turecko se jednoznačně vymezit proti Rusku. Ale ani nepovolení přeletů zřejmě nic nevyřeší, protože ze Sýrie lze letět mimo Turecko nad Irák, Írán, Kaspické moře a přímo do Ruska. A nezdá se být pravděpodobné, že by Irák vystoupil proti Rusku a bránil přeletu/přeletům v délce 255 km jedním směrem. Teď je jen otázkou, zda se Rusko rozhodne pro námořní pašování, nebo zahájí vzdušný most.

 

Zdroj: pravda.com.ua, syria.mil.ru

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace