Putin provokuje USA - ruské bombardéry zachyceny u Aljašky

Putin provokuje USA - ruské bombardéry zachyceny u Aljašky
Autor fotografie: Autor: http://www.dodmedia.osd.mil/Assets/1984/Navy/DN-ST-84-05461.JPEG, Volné dílo|Popisek: Ilustrační fotografie Tu-95
16 / 02 / 2023, 08:45

Americko-kanadské velitelství severoamerické letecké obrany (NORAD) oznámilo, že poblíž Aljašky zachytilo čtyři ruská vojenská letadla. Byly mezi nimi i strategické bombardéry Tu-95.

Podle poskytnutých informací byly mezi zachycenými ruskými letouny bombardéry Tu-95 a stíhačky Su-35. Ruské stroje vstoupily do takzvané identifikační zóny poblíž amerického státu Aljaška.

Představitelé velení uvedli, že očekávali ruskou aktivitu a byli schopni rychle zvednout do vzduchu dvě stíhačky F-16, aby zachytily ruská letadla.

Identifikační zóna NORAD pokrývá mezinárodní vzdušný prostor mimo Spojené státy a Kanadu poblíž Aljašky, uvedla agentura Reuters.

Na pomoc byly nasazeny také dvě stíhačky F-35A, dálkový radarový detekční letoun E-3 Sentry a dva tankovací letouny KC-135 Stratotanker. Velení zdůraznilo, že incident nesouvisí s neidentifikovanými objekty sestřelenými nad územími Spojených států a Kanady začátkem tohoto měsíce. NORAD také zajišťuje, aby ruská letadla nevstoupila do suverénního vzdušného prostoru obou zemí.

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) představuje sovětský strategický čtyřmotorový turbovrtulový bombardér, který byl zaveden do služby v 50. letech 20. století. I nadále je stroj zařazen ve službě. Postupně vzniklo několik variant bombardéru. Stroje Tu-95 v současné době aktivně zasahují do rusko-ukrajinské války, když odpalují rakety na vybrané cíle kritické infrastruktury.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku