Putin se směje – Biden zrušil Trumpův projekt křižující nukleární střely

Putin se směje – Biden zrušil Trumpův projekt křižující nukleární střely
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Ponorka USS Henry M. Jackson (SSBN 730)
01 / 04 / 2022, 09:00

Joe Biden ruší projekt řízené střely se schopností nést jadernou hlavici, která měla odradit ruské jaderné hrozby vůči NATO. Navíc v době, kdy ruský prezident Putin neustále chrastí ruským jaderným arzenálem.

Před invazí na Ukrajinu Putin nařídil uvést jaderné zbraně do „stavu zvláštní pohotovosti“ a od té doby více než jednou pohrozil jejich případným použitím.

V důsledku toho je nyní v centru pozornosti celého světa ruský arzenál čítající přes 2 000 taktických jaderných zbraní. Zároveň Západ diskutuje, zda a jak je Rusko schopné použít tyto zbraně proti Ukrajině nebo dokonce NATO. Ruská jaderná doktrína „eskalovat k deeskalaci“, znamená, že si Moskva vyhrazuje možnost použít jednu z těchto taktických „malých“ jaderných zbraní na bojišti, během konfliktu k donucení nepřítele ustoupit.

A jak na to reaguje americký prezident Biden? Za dané situace se rozhodl zrušit program, který měl přinést americkým silám křižující jadernou střelu navrženou tak, aby odradila Rusko od uplatnění výše uvedené doktríny eskalací k deeskalaci.

V roce 2018 Trumpova administrativa navrhla vyvinout řízenou střelu odpalovanou z moře, aby odradila případné protivníky jako Rusko a Činu od používání jejich taktických jaderných zbraní. Začátkem tohoto roku Kongres na tento program přidělil přes 5 milionů dolarů.

V pondělí Bidenova administrativa program náhle zrušila, aniž by pro tento čin nabídla vysvětlení či ospravedlnění.

Nebezpečí spočívá v tom, že zatímco Rusko vlastní tisíce taktických jaderných zbraní, Spojené státy jich mají v Evropě pouze asi 100. Tento nepoměr je ještě výraznější v indo-pacifické oblasti, kde Čína rozmisťuje stovky raket se schopností nést jaderné hlavice, které mohou zasáhnout americké základny a spojence v regionu, zatímco Spojené státy nerozmístily ani jednu.

Moskva a Peking mohou snadno interpretovat tuto mezeru v taktických jaderných zbraních jako stav, kdy USA postrádají důvěryhodný jaderný odstrašující prostředek na nižších úrovních žebříčku eskalace.

Střela s plochou dráhou letu odpalovaná z moře byla navržena k vyřešení této rostoucí mezery. Byla vyvinuta tak, aby ji mohly nést útočné ponorky, které by mohly být nasazeny přímo do evropských nebo indicko-pacifických vod. Střela mohla být umístěna i v blízkosti konfliktu a mohla tak odstranit jakékoli ruské nebo čínské mylné vnímání, že USA nebudou schopny oplatit omezený jaderný úder.

Zřeknutí se této schopnosti by připravilo USA o kritický odstrašující prostředek proti typu jaderného útoku, kterého se v současnosti v Evropě obáváme. Zatímco Putin ohrožuje Evropu a NATO jadernými zbraněmi, Bidenovo rozhodnutí zastavit program vysílá nebezpečný signál, že Putinovy hrozby fungují a že Spojené státy jsou od vývoje a nasazení těchto zbraní odrazeny. Navíc spojenci USA mohou celou situaci vnímat jako slabost USA a neschopnost Američanů dostát svým závazkům vůči spojencům.

Není žádným tajemstvím, že Biden si přeje snížit roli jaderných zbraní v americké strategii, ale toto rozhodnutí zcela ignoruje realitu jaderných hrozeb, kterým dnes svět čelí.

Ve skutečnosti vzhledem k ruským jaderným hrozbám, nemluvě o masivní jaderné expanzi Číny, by se americká administrativa měla spíše ptát, co ještě musí přidat do jaderného arzenálu, než jak ho omezovat.

Nyní je na Kongresu, aby zvrátil prezidentovo rozhodnutí a poskytl finanční prostředky potřebné k urychlení vývoje řízené střely odpalované z moře v nadcházejícím rozpočtovém cyklu. Jaderné zbraně nejsou minulostí.

Zdroj: 19fortyfive.com

 

Tagy článku

-->