Putin spustil na vodu dvě jaderná monstra, ponorky Borej-A vybavené údajně nezachytitelnými raketami Bulava

Putin spustil na vodu dvě jaderná monstra, ponorky Borej-A vybavené údajně nezachytitelnými raketami Bulava
Autor fotografie: Loděnice Sevmash, CC BY 4.0|Popisek: Ponorka třídy Borej Generalissimus Suvorov
30 / 12 / 2022, 08:00

Ruský prezident se všech ceremonií, tedy jak vypuštění, tak vztyčení vlajky zúčastnil na dálku, prostřednictvím videoodkazu. Ceremonie se odehrávaly ve třech loděnicích v Severodvinsku, Baltijsku a Vladivostoku.

Vlajky byly vyvěšeny na jaderné ponorce Generalissimus Suvorov, malé raketové lodi Grad a námořní minolovce Anatolij Šlemov. Tyto lodě prošly všemi testy a byly oficiálně předány námořnictvu.

Video: YouTube

V Severodvinsku byla spuštěna jaderná ponorka Car Alexander III. Ponorka patří do stejné třídy Borej-A jako Generalissimus Suvorov. Tato ponorka bude nyní pokračovat v kompletaci na vodě.

Obě ponorky ponesou balistické střely Bulava. Ty mohou startovat nejen pod vodou, ale i pod ledem. Ruská armáda tvrdí, že Bulava je prakticky nezranitelná nepřátelskou PVO. Je schopna manévrovat již ve fázi zrychlení, a to je jediný okamžik, kdy může být střela zachycena.

„Rakety Bulava výrazně zvyšují schopnosti našich jaderných námořních sil. A podotýkám, že v rámci současného státního vyzbrojovacího programu budou postaveny další čtyři takové ponorky, které zajistí bezpečnost Ruska na desítky let,“ uvedl ruský prezident.

Třída 955 (Borej) je čtvrtá generace raketonosných jaderných ponorek, jejichž cílem je likvidace strategických objektů nepřítele a taktické mise, jako potápění hladinových lodí a ponorek. Ponorky jsou vyzbrojeny střelami R-30 Bulava s dosahem asi 8 000 kilometrů, nesou 16 mezikontinentálních balistických střel na tuhé palivo.

Zajímavostí této třídy je i nouzová záchranná kapsle, schopná zachránit celou posádku lodi, tedy 107 mužů. Výtlak pod hladinou je 24 000 tun a rychlost ponořené ponorky 29 uzlů.

Rychlost stavby strojů je asi 9 roků od položení kýlu do vstupu do služby.


Zdroj: kp.ru, Ru MoD

 

Tagy článku