Putin ,,vyzbrojuje" USA. Ruský tank T-90 otestuje Pentagon

Putin ,,vyzbrojuje&quote; USA. Ruský tank T-90 otestuje Pentagon
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-90A při střelbě
16 / 04 / 2023, 17:00

Tank T-90A byl spatřen v USA. Nejprve v Louisianě, pak si to namířil do testovacího centra Pentagonu v Aberdeenu. Jedná se o kořistní techniku, kterou zabavili již minulý rok Ukrajinci.

Nevšední pohled se naskytl lidem v motorestu pro nákladní vozidla v americké Louisianě. Mohli zde totiž spatřit ruský tank T-90A. Vozidlo bude podle dostupných informací následně testováno ve zkušebním centru Pentagonu v Aberdeenu a bude tak  podrobeno bedlivému zkoumání. Američany jistě bude zajímat technologická část vozidla. Nicméně vozidlo může být rovněž použit jako cvičný cíl, nebo být znovu po provedení úprav předáno ukrajinské armádě. 

Server The Drive uvedl, že opuštěný tank byl nalezen Ukrajinci v září minulého roku v Kurylivce v Charkovské oblasti. Následně jej předali Američanům pro jejich účely. Ukrajincům se daří kromě kořistění tanky T-90A i ničit, což se stalo například v minulém roce  v Záporožské oblasti.

V kořistění ruských tanků jsou Ukrajinci od začátku ozbrojeného konfliktu úspěšní. Podle serveru The Drive se podařilo zabavit ruské armádě nejméně 549 tanků, kromě již zmíněného T-90 se jedná také o Tank T-90M Proriv či T-80 a další techniku, která může obráncům před ruskou invazí užitečně posloužit.

Tank T-90, který skončil v USA, pak představuje na ruské poměry moderní techniku. Vozidlo bylo vyvinuto v 90. letech. Pohonnou jednotku tvoří vidlicový dvanáctiválcový čtyřdobý vícepalivový vznětový motor V-84MS. Motor má výkon 618 kW (840 k) a kromě běžných druhů motorové nafty může být jako palivo použit i automobilový benzín A-72 a letecké petroleje T-2 a TS-1. Maximální množství přepravovaného paliva je 1600 litrů. Dojezd tanku je udáván 650 km na silnici a 500 km na polní cestě.

 

Pokud hovoříme o výzbroji, hlavní kanón 2A46M-2 má ráži 125 mm, délku hlavně 48 ráží a je vybaven ejektorem. Kanón je stabilizovaný ve dvou rovinách: elektromechanicky v horizontální rovině a elektrohydraulicky ve vertikální rovině. 2A46M-5 je nabíjen automaticky, což umožnilo snížit posádku o jednoho člena. Tanky T-90A byly například nasazeny v Sýrii, vozidla použila syrská armáda v bitvě o Aleppo.

Zdroj: The Drive

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.