Putin zuří: Ukrajina dostane od spojenců nové rakety, kamikaze drony a tanky

Putin zuří: Ukrajina dostane od spojenců nové rakety, kamikaze drony a tanky
Autor fotografie: Sonaz, CC BY-SA 2.0 de|Popisek: Obrněné vozidlo Marder
19 / 05 / 2023, 14:00

Podpora Ukrajiny ze strany západních spojenců trvá dál. Kyjev dostane nový ,,balíček" raket, kamikaze dronů a tanků.

Ukrajina se může i nadále těšit z vojenské podpory Západu, který pomáhá napadenému státu bránit se již přes rok ruské agresi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil ,,kolečko" v rámci svých evropských cest, kdy navštívil Itálii, Francii, Německo či Velkou Británii a jeho snahy o další vojenskou pomoc dopadly na úrodnou půdu.

Velká Británie oznámila ,,balíček" protiletadlových raket, již dodala Kyjevu střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které umožní Ukrajině zasáhnout i okupovaný Krym. Německo chystá pro Ukrajinu zásilku vojenské pomoci za 3,2 miliardy dolarů. ,,Balíček" zahrnuje 30 tanků Leopard 1, 20 obrněných vozidel Marder, 18 samohybných houfnic, 200 průzkumných dronů, 4 protiletadlové systémy IRIS-T.

Ještě před tím, než se Zelenskyj vydal na cestu po Evropě s cílem dojednat další vojenskou podporu, oznámily USA, že na Ukrajinu posílají další pomoc v hodnotě 1,2 miliardy dolarů zahrnující munici včetně dělostřelecké a protidronové, a také vybavení pro integraci západních protiletadlových systémů jako například Patriot s ukrajinským protiraketovým ,,deštníkem".

Jak už SM informoval, ožila také šance na to, že Ukrajina nakonec dostane stroje F-16. Zasadí se o to iniciativa premiérů Rishino Sunaka a jeho nizozemského protějšku Marka Rutteho, kteří chtějí rozvinout úsilí, na jehož konci by byly právě stíhače F-16, které požaduje Zelenskyj.

Další vojenská pomoc pak bude následovat, britský předseda vlády Sunak prohlásil při Zelenského návštěvě, že ostrovní království bude podporovat napadenou zemi tak dlouho, jak bude potřeba. Podobně se vyjádřili i další evropští státníci.

Zdroj: 19fortyfive.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.