Putinova bublina, nebo ,,gamechanger": Su-57 útočí podle Britů na Ukrajinu

Putinova bublina, nebo ,,gamechanger&quote;: Su-57 útočí podle Britů na Ukrajinu
Autor fotografie: Anna Zvereva, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Su-57
10 / 01 / 2023, 08:30

Každý vojenský konflikt na světě, obzvláště za účasti vyspělých mocností, je testovací základnou nových zbraňových systémů. Zároveň panuje obava, že jeho selhání by mohlo způsobit prodejní neúspěch. A Rusko je v posledním období v mnoha zbrojních oblastech na ústupu, tedy v ekonomické ztrátě. A to není závislé na mezinárodním embargu zemí NATO a EU. Jedná se o kvalitu „zboží“ a pozáruční servis.

Britská vojenská rozvědka nyní uvedla, že Rusové nasadili své stíhače Su-57 proti Ukrajině. Podle ní používá proti vybraným ukrajinským cílům tento letoun už od června minulého roku. Su-57 přímo neoperují nad ukrajinským územím, na cíle útočí střelami dlouhého doletu.

Zajímavé je, že zásadní informace pocházejí z Velké Británie, nikoliv z USA nebo některého sousedního státu. Buď má Británie v Rusku rozsáhlou síť, nebo prezentuje poznatky někoho jiného v rámci ochrany zdroje jiné mocnosti.

Rusko se snaží v současnosti svoje nemodernější systémy udržovat mimo prostor bojů a u letectva mimo dosah protivzdušné obrany (PVO), Je to především komerční tah, aby obnovilo své prodeje, zároveň ekonomický krok k zajištění odběratelů/uživatelů, dominance v teritoriích a ekonomické výhodnosti – pro Rusko.

Su-57 „Felon“ jistě není špatný letoun. Odpovídá své konstrukční škole a předurčení k plnění bojových úkolů. Zároveň jeho vybavení odpovídá ruské taktice nasazení taktických stíhačů, u ruských jednotek mnohdy zvaných jako „frontové letectvo“.

Nasazení Su-57 je obdobné nasazení T-14 Armata nebo BVP Kurganěc-25, tedy testování nové techniky, ale mimo dosah protizbraní ukrajinské strany, aby se potvrdila jejich výkonnost a prodejní potenciál, a ne přehled ztrát.

Su-57 je určitě dobrý letoun, ale není jisté, zda je nejlepší na světě, a jestli je schopen odolat americkým letounům. Až dojde k duelu, bude možno rozhodnout, který letoun je lepší, ale i tak to není o stroji, ale mnohdy o výcviku pilotů a systému „velení a řízení“.

Na vývoji stíhače měla ve své době spolupracovat také Indie, nicméně kooperace ta se nakonec nerealizovala. Smlouva mezi Indií a Ruskem o společném vývoji stíhače 5. generace byla formálně ukončena před několika lety. V roce 2018 se spekulovalo také o tom, zda byly stroje Su-57 nasazeny v Sýrii. V zemi letouny nakonec absolvovaly během několika dní testy včetně bojových zkoušek, což tehdy potvrdil i ministr obrany Sergej Šojgu.  

 

Zdroj: thedrive.com, avicionline.com, businessinsider,com

Tagy článku