Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi

Putinova „částečná“ mobilizace je Potěmkinova vesnice v praxi
Autor fotografie: Just Click's With A Camera, flickr public domain
26 / 09 / 2022, 11:00

Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jedním z nejsledovanějších zoufalců dnešní doby se stal ruský prezident Vladimir Putin, který v Rusku vyhlásil 21. září „částečnou“ mobilizaci.

Málo se to připomíná, ale jedná se dokonce vůbec o první mobilizaci na území Ruska od druhé světové války! Samotnou skutečnost, že se vůbec uchýlil k tomuto kroku, můžeme brát jako přiznání, že se ona „třídenní speciální operace“ na Ukrajině nedaří tak, jak se plánovalo. Rusové mají problém nejen s logistikou či špatnou organizací, což ukazují od začátku konfliktu, ale i s naprosto nedostatečným počtem vojáků.

(Ne)úplná mobilizace

Podle počátečních informací se měla mobilizace týkat 300 tisíc lidí. Vztahovat se měla především na lidi s čerstvě absolvovanou vojenskou službou a ty, kteří už mají za sebou nějakou bojovou zkušenost. Naopak se neměla vztahovat například na studenty.

Jak se ale ukázalo, realita je podstatně odlišná. Již druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že ji těžko lze považovat jen za "částečnou". V těch největších městech v evropské části jako Moskva či Petrohrad snad částečná je, ale zvláště v okrajových částech především na Kavkaze a Dálném východě jde prakticky o mobilizaci úplnou.

Začaly se objevovat informace o tom, jak jsou v celém Rusku muži shromažďováni na základě předvolání, která byla předávána osobně či v práci. Záhy poté už byli dále posíláni letadlem, vlakem či autobusem.

Lidé nad 60 let i studenti

Předvolání obdrželi v některých případech i lidé bez vojenských zkušeností, kteří nesloužili v armádě, lidé starší 60 let či dokonce otcové s více než čtyřmi dětmi. A to i přesto, že např. lidé, kteří mají čtyři a více dětí mladších 16 let, nepodléhají mobilizaci. Studenti na Burjatské státní univerzitě měli být dokonce odvedeni přímo ve škole během výuky.

Ukázalo se tedy, že povolání dostali i lidé, kteří neměli žádný výcvik a neměli dosud s armádou absolutně nic společného. Podle existujících pravidel být mobilizovaní vůbec neměli. Neplatí tak původní sliby Ruska o tom, že mobilizace se bude týkat jen lidí s bojovou zkušeností či lidi, kteří mají čerstvě za sebou službu v armádě.

Jelikož jsou mezi nimi lidé bez zkušeností, výcvik jim zabere minimálně několik měsíců. Vedle toho nemají dostatek zbraní a kvalitního vybavení, takže mnozí z nich budou posíláni na jistou smrt.

Prank na syna mluvčího Kremlu

Na jednom videu si opoziční novinář a spolupracovník Navalného Dmitrij Nizostev vystřelil z Nikolaje Peskova, který je synem Putinova tiskového mluvčího Dmitrije Peskova. Nizostev se představil jako odvodový komisař s tím, že se má Nikolaj Peskov dostavit ráno do vojenského centra, protože byl povolán.

Syn Putinova mluvčího ale hned odpověděl, jestli ví, kdo je zač a zdráhal se nastoupit. Jednalo se o žert, ale i tím se ukazuje nevelká ochota samotných vysoce postavených lidí bojovat. Umírat budou i nadále v nadprůměrné míře chudí lidé neruského původu z okrajových oblastí.

Nepříliš hladké odvody

Za takových okolností je pochopitelné, že mobilizace neprobíhá hladce a neobešla se úplně bez protestů a případů útoků na rekrutační střediska. Mnozí místo čekání na povolávací rozkaz raději neponechali nic náhodě a nakoupili letenky do destinací jako Istanbul, Dubaj nebo Jerevan, jejichž ceny během pár minut raketově vzrostly.

Například Turkish Airlines měly na několik dní lety z Ruska zcela vyprodané. Jiní zvolili po souši cestu z Ruska do okolních zemí jako Gruzie, Mongolsko či Kazachstán, s nimiž má Rusko bezvízový styk. Přes vízovou povinnost vzrostl zájem také o Finsko. Na všech těchto hranicích se začaly tvořit mnohakilometrové kolony. V Putinově Rusku má největší vypovídací hodnotu hlasování nohama.

Neschopnost ruského velení a smrt desetitisíců Rusů

Ze zprávy o mobilizaci bychom si proto měli odnést jednu důležitou věc: Rusku viditelně teče do bot. Putin navíc ztratil soudnost a podobně jako to dělal za druhé světové války Hitler, průběh řady vojenských operací řídí sám.

Svědčí o tom zpráva, že odmítl žádosti velitelů, kteří z bojových linií volali po ustoupení z Chersonu. Požadovali, aby armáda mohla spořádaně ustoupit přes Dněpr, aby byly ušetřeny životy vojáků a nedošlo k poškození jejího vybavení. Důsledkem chyb a celkově chaotického přístupu je ruská armáda neschopná a pouze posílá na smrt další desetitisíce lidí v naprosto zbytečném konfliktu.

Ruský vládce spustil mobilizaci a už teď se na ukazuje, že část vojáků nedostane zimní uniformu a zimní boty. Helmy jsou z roku 1940, nemluvě o některém další muzeálním vybavení a ostatních věcech, které není potřeba komentovat. Ruská armáda je v rozkladu a Putin mimo realitu. Prostě Potěmkinova vesnice v praxi. Útrapy tak přináší ruská vláda nejen Ukrajině, ale i obyvatelům vlastní země.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)







Tagy článku

-->