Autor fotografie: Mil.ru (CC BY 4.0)|Popisek: Vypuštění balistické střely Bulava (ilustrační foto)
Podle ruských státních médií byla zahájena sériová výroba hypersonické rakety Zirkon.
Ruská státní média oznámila, že byl spuštěn proces sériové výroby hypersonické rakety Zirkon. Ta má probíhat v konstrukční kanceláři NPO Mašinostrojenija. Dodávky raket ruskému námořnictvu mají začít příští rok.
I když byl spuštěn samotný proces sériové výroby ruské rakety, budou dále pokračovat její zkoušky. Nejnovější test provedla fregata Admiral Gorškov v Bílém moři, který odpálil raketu na cíl, který byl vzdálen od plavidla skoro 400 km. Kromě hladinového plavidla proběhly i zkoušky z ponorky, které provedl K-560 Severodvinsk v říjnu tohoto roku.
Poprvé Rusko otestovalo úspěšně dvojstupňovou střelu Zirkon v roce 2017. Může být odpalována z ponorek či hladinových lodí. Dosah rakety činí přes 500 km, některé zdroje však uvádí až 1000 km. V únoru 2019 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že raketa Zirkon je schopná letět rychlostí Mach 9.
Prvním nosičem hypersonických střel se má stát fregata Admiral Golovko. Dalšími nosiči budou také fregaty třídy Admiral Gorškov, Admiral Grigorovič, korvety třídy Karakurt, třídy Bujan-M a Gremjaščij. Dozbrojen raketami Zirkon má být také raketový křižník třídy Kirov Pjotr Velikij, stejně tak Admiral Nachimov, který prochází zatím rozsáhlou modernizací.
Je nyní na USA, aby reagovaly na rychlý vývoj ruských nebo čínských hypersonických raket. Podle vysoce postaveného generála Davida Thompsona, zástupce vedoucího pro vesmírné operace, nepokročily USA tak daleko ve vývoji hypersonického programu jako Čína nebo Rusko.
Je velmi zajímavé sledovat, jak Čína v oblasti vyzbrojování získává v některých oblastech technologický náskok před Ruskem i USA. A hypersonické střely sem patří. Čína má nedostatky v pozemním vojsku, námořnictvu (hladinovém i v ponorkách), stejně jako v letectvu, kde však v oblasti stíhacího letectva dochází k významnému posunu. Kde stále zaostává, je dopravní a bombardovací letectvo.
USA i Rusko se jednoznačně budou snažit Číně vyrovnat, takže lze očekávat další kolo závodů ve zbrojení, tentokrát nikoliv v Evropě, ale v Asii, protože Indie jistě bude chtít udržet s Čínou také krok.
Zdroj: TASS, en.topwar.ru