Putinova zázračná zbraň na Ukrajině – Armata zachycena u Luhansku

Putinova zázračná zbraň na Ukrajině – Armata zachycena u Luhansku
Autor fotografie: Dmitrij Fomin (CC BY 2.0)|Popisek: Armata na přehlídce
10 / 10 / 2022, 12:00

Již mnoho měsíců se spekuluje, kde jsou novodobé „Wunderwaffen“ ruského prezidenta Putina. Starší konstrukce pohořely v pekle války na Ukrajině, Rusko vytahuje z rezerv desítky let staré sovětské tanky. Armata, která dle propagandistů Ruska nemá obdoby, na Ukrajině zatím nebyla.

Vývoj tanku začal v roce 2009 a byl slavnostně odhalen v roce 2015. Od té doby se T-14 dostalo tanku velké pozornosti i na Západě. Armata totiž představuje novou generaci tanků, který má na bojovém poli ,,odradit nepřítele".

Zatím do bojů na Ukrajině ale tank nezasáhl, přestože Rusko během tvrdých bojů s ukrajinskou armádou přišlo o stovky svých starších tanků. Nyní je ale na dva dny starých videích zachycena právě Armata poblíž Luhansku.

Video: YouTube

Bude Kreml riskovat pověst tanku, který by mohl být snadno zničeny americkými raketomety FGM-148 Javelin, britskými NLAW a švédskými AT4? Kreml se může obávat, že T-14 pravděpodobně trpí stejnou konstrukční chybou jako T-72 z dob studené války, u kterého jsou věže doslova odpáleny v takzvaném efektu „jack-in-the-box“, když protitanková střela zasáhne uskladněnou munici v tanku.

Hlavní bitevní tank nové generace se poprvé ukázal světu v roce 2015 během Dne Vítězství v Moskvě. Poprvé v historii Rusové ukázali tank, který nenavazoval na své předchůdce. Moderní design neměl nic společného se starými konstrukcemi jako T-72 nebo T-90. Tank je vybaven bezosádkovou věží s dělem ráže 125 mm a plně automatickým nabíjením. Posádka poprvé v historii ruské/sovětské tankové školy má šanci na přežití v případě zničení tanku, sedí totiž v pancéřové kapsli v přední části tanku a je izolovaná jak od automatického nabíjené, tak od skladu munice. Oproti západním tankům je Armata poměrně drobná, s nízkou siluetou a mnohem nižší hmotností.

Jeho nový design představuje v mnoha ohledech jasný rozchod se starými tanky z dob sovětské éry „a také největší změnu v ruských rodinách obrněných bojových vozidel od 60. a 70. let,“ uváděl IHS Jane's Defense Weekly v roce 2015.

Zdroj: warhappens.com, Twitter, IHS Jane's

Tagy článku