Putinova zbraň posledního soudu - jaderné monstrum Belgorod spatřeno u poloostrova Kola

Putinova zbraň posledního soudu - jaderné monstrum Belgorod spatřeno u poloostrova Kola
Autor fotografie: Autor: FriskyAnYantos – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0|Popisek: Belgorod v Bílém moři
06 / 10 / 2022, 09:00

Podle informací zveřejněných deníkem la Repubblica 2. října 2022 ruské námořnictvo údajně nasadilo svou jadernou ponorku Belgorod, která má být schopna nést jaderné UUV Poseidon, zázračnou zbraň prezidenta Putina, schopnou údajně zničit celá pobřežní města.

K-329 Belgorod je upravená konstrukce ruské jaderné ponorky třídy Oscar II (označení NATO). Původně byla postavena v červenci 1992 jako raketonosná ponorka třídy Project 949A (označení NATO třídy Oscar II), ale později byla přepracována a částečně postavený trup byl použit k přestavbě na speciální operační plavidlo schopné provozovat bezpilotní podvodní prostředky. Přestavba začala v prosinci 2012.

Během stavby byl původní 154 metrů dlouhý trup prodloužen na 184 metrů (což je téměř o 11 metrů více než u Projektu 941 SSBN, největší ponorky na světě, jaké byly kdy vyrobeny), šířka trupu je 18,2 metru, výtlak je 30 000 tun.

Pohon zajišťují dva jaderné reaktory OK-650 (190 MW), pohánějící dvě turbíny o výkonu 100 000 hp, které pohánějí dva lodní šrouby. Z ponorky budou moci operovat autonomní bezpilotní prostředky, průzkumné drony 2R52 Klavesin. Pod trupem může Belgorod nést miniponorku, např. AS-12, AS-21 či AS-35. Ponorky s jaderným pohonem též mají schopnost desolinace vody a produkce kyslíku, takže jejich jediným limitem jsou zásoby potravin, munice, případně zcela nevojenských věcí, jako jsou toaletní potřeby.

Podle aktuálních snímků zveřejněných na serveru Naval News operuje aktuálně tento jaderný obr poblíž poloostrova Kola.

Ponorka Belgorod, která byla spuštěna na vodu v roce 2019, byla formálně uvedena do provozu 8. července 2022, takže toto je jedna z jejích prvních cest na delší vzdálenost. Ale stále je velmi blízko domova, na ,,zadním dvorku" ruského námořnictva.

Poseidon, dříve známý pod ruským kódovým označením Status-6, je autonomní, jádrem poháněné a jadernou hlavicí vyzbrojené bezpilotní podvodní torpédo vyvíjené společností Rubin Design Bureau.

Novější informace o Poseidonu tvrdí, že maximální rychlost je 100 km/h (54 kn), s dosahem 10 000 km v hloubce maximálně 1 000 m. Typická hloubka ponoru tohoto UUV může být asi 50–100 metrů pro lepší funkci stealth v nízkorychlostním režimu. Jaderná hlavice má mít údajně sílu 2 Mt.

A bude Belgorod testovat torpédo Poseidon? Zkouška jaderných zbraní, dokonce i bez hlavic může být součástí ruského žebříčku jaderné eskalace.

 

Zdroj: Naval News

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.