Putinovi dezinformátoři šíří tentokrát pravdu. Rusové zajali americké IFV Bradley M2A2

Putinovi dezinformátoři šíří tentokrát pravdu. Rusové zajali americké IFV Bradley M2A2
Autor fotografie: The U.S. National Archives / Picryl|Popisek: IFV Bradley M2A2 ničí monument Saddáma Husajna v Iráku
08 / 12 / 2023, 16:00

Každý zná příběh o chlapci, který si dělá legraci z obyvatel ve své vesnici a několikrát je vyděsí zprávou o vlku, který se blíží. Vesničané tak po několika falešných zprávách na již pravdivé volání chlapce o vlkovi nereagují a ten nakonec všechny jejich ovečky zadáví. Rusko je pověstné šířením dezinformací a poplašných zpráv, ale fotografie a videa zajatého IFV Bradley M2A2 zveřejněné na sociálních sítích a v televizi ukazují, že v tomto případě se o fake news pravděpodobně nejedná.

Již v létě roku 2023 proběhly médii po celém světě informace, že ruská armáda zajala několik amerických IFV Bradley a německých tanků Leopard. Tyto zprávy však nešlo prokazatelně vyvrátit nebo potvrdit. Jedno americké bojové vozidlo pěchoty (IFV) typu Bradley M2A2 mělo být podle ruských zdrojů v úterý 5. prosince poblíž vesnic Avdiivka a Stepove v Doněcké oblasti zajato a odvezeno na další zkoumání. Tato zpráva byla poprvé zveřejněna Ozbrojenými silami Ruské federace na ruských sociálních sítích v úterý večer.

Informace byly záhy ruskou stranou potvrzeny zveřejněním fotek a videí zajatého IFV Bradley. Ve středu 6. prosince byla na ruském Prvním kanálu odvysílána reportáž, v níž si redaktor prohlíží a následně komentuje vybavení mírně poškozeného vozidla Bradley M2A2. V další scéně reportáže je pak možné vidět ruské techniky, kteří toto IFV rozebírají s cílem odhalit veškeré skryté síly amerického stroje. Howard Altman z The Drive se domnívá, že zajetí vozidla bylo pro ruskou propagandu natolik důležitou zprávou, že se rozhodla ji neprodleně ukázat také široké veřejnosti.    

 

Vývoj IFV Bradley začal v roce 1972 jako reakce americké armády na ruský BMP-1. První modely byly vytvořeny v roce 1981 a od té doby byly tisíce kusů zaslány do Saudské Arábie, Lybie nebo Chorvatska. V roce 2023 Spojené státy americké předložily plán na zaslání 100 kusů IFV Bradley také na ukrajinskou frontu. Lze proto předpokládat, že zajaté vozidlo Bradley M2A2 bylo součástí tohoto amerického vojenského balíku pomoci.  

Typ Bradley M2A2 byl vytvořen na konci 80. let minulého století a byl vybaven motorem Cummins VTA-903-T600 s výkonem 600 hp. Maximální rychlost tohoto IFV se pohybuje okolo 66 km/h a na jedno tankování by měl stroj ujet přibližně 400 km. Dvoumístná věž Bradleyho M2A2 je vybavena 25mm řetězovým automatickým kanónem Bushmaster M242, který je uzpůsoben na výbušné i protipancéřové náboje. Ve věži je současně umístěno také zařízení na odpalování protitankových řízených střel TOW. Součástí IFV Bradley M2A2 je mimo jiné i koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. 

M2A2 Bradley s pancéřem

Tento konkrétní IFV Bradley M2A2 byl podle informací Army recognition vybaven ochranným reaktivním pancířem BRAT. Rozebírání BRATu je koneckonců vidět i v reportáži ruského Prvního kanálu. BRAT byla při výrobě společnostmi General Dynamics a Rafael přímo přizpůsobená na IFV Bradley. V minulosti byla sada BRAT používaná při operacích Bradleyho v Afghánistánu, Iráku, Sýrii a nyní právě také na Ukrajině. Existuje proto více variant BRAT, které jsou přímo uzpůsobeny specifickému použití. 

Varianta BRAT používaná na Ukrajině se skládá z 96 ochranných plátů, které jsou rozmístěny na přední části, bocích i věži bojového vozidla. Podle údajů výrobce by pancíř BRAT měl nejen sloužit k ochraně IFV Bradley M2A2 před protitankovými raketovými střelami, ale měl by také bránit před všemi druhy moderních projektilů včetně řízených střel dlouhého doletu. Výhodou reaktivního pancíře je možnost narušení kumulativního výbuchu střely a tím pádem i možné snížení poškození IFV.

 

Tagy článku