Putinovo Rusko ukazuje na bojišti, že kvantita je stále druhem kvality

Putinovo Rusko ukazuje na bojišti, že kvantita je stále druhem kvality
Autor fotografie: Vitali Ragulin Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: Ruské tanky T-90
02 / 08 / 2022, 13:00

Pokud nás ukrajinská válka naučila něco o rychlé konvenční válce mezi rovnocennými protivníky, pak to, že záleží na číslech.

Stalin kdysi údajně prohlásil, že kvantita má kvalitu sama v sobě. Potvrzuje to mimo jiné skutečnost, že Rusko je schopno pokračovat v útoku i přes značné ztráty na mužích a materiálu, hovoří o hodnotě velkého inventáře, zejména náhradních obrněných bojových vozidel bez ohledu na to, jak se na Západě smějeme zastaralým tankům T-62 nebo houfnicím potaženým rzí.

Ilja Ponomarenku na Twitteru uvedl, kolik zbraní by Ukrajina potřebovala na odražení Putinova Ruska. A ty počty zbraní jsou obrovské – 1 000 děl ráže 155 mm, 200! systémů MLRS (salvové raketomety), 500 tanků a 2 000 BVP.

A co my na Západě? Německo s Francií a Velkou Británií disponují dohromady pouhými 444 dělostřeleckými systémy, 694 tanky, 89 salvovými raketomety a 5 773 vozidly BVP jak uvádí Jan Ludvík ve svém příspěvku.

Stuart Crawford napsal pro UK Defence Journal zajímavý článek, kde na příkladu Velké Británie ukazuje, jak směšnými počty obrněné techniky tato země disponuje a kolik tanků má v plánu postavit. Do roku 2030 je prý plánováno postavit pouhých 130 hlavních bitevních tanků Challenger 3. Západní tanky jsou velmi drahé, Challenger 3 má stát okolo 10 miliónů dolarů a jak nám ruské tankové vojsko již mnohokrát předvedlo, drahý tank je zničen levnější protitankovou zbraní jako je například NLAW za 40 000 dolarů…

Video: YouTube

Stuart se také ptá, zda by si vedly západní tanky lépe než ty ruské a odpovídá, že patrně ano, díky moderním systémům pro boj proti dronům a protitankovým střelám. Západní BVP i MBT jsou ověšeny přídavnými systémy, které sice možná zafungují proti hrozbám, proti kterým jsou určeny, ale budou extrémně citlivé na palbu šrapnelů a ručních zbraní, kdy bude hrozit jejich poškození.

Stuartovi se též nelíbí vysoká hmotnost západních tanků a BVP, kdy často tyto stroje atakují hmotnost 70 tun a právě tato hmotnost může být kritickou a mělo by dojít k radikálnímu přehodnocení této strategie. Menší, lehčí a tedy levnější MBT a BVP ve velkém množství by mohly vyřešit situaci, kterou nám Rusko ukazuje na Ukrajině.

Jak říká německé rčení z druhé světové války: "Jeden Panther má hodnotu deseti Shermanů, ale vždy je tu jeden jedenáctý."

O neúnosné situaci s hmotností západních tanků ví i americká armáda, která 28.6. letošního roku zvolila dodavatele nového lehkého tanku, kterým se stala společnost General Dynamics Land Systém a jejich tank Griffin II, který má mít hmotnost maximálně 28 tun. Jedná se o završení projektu nazvaného Mobile Protected Firepower, který má do výzbroje US Army zavést vysoce mobilní vzduchem přepravitelná pancéřovaná vozidla palebné podpory pro jednotky IBCT (Infantry Brigade Combat Team). Půjde v podstatě o stroje snoubící v sobě prvky lehkého tanku a vozidla palebné podpory, které budou na větší vzdálenost pěchotě čistit cestu od protivníkovy pancéřované techniky, opevněných bodů či bunkrů, a budou nasaditelné i v zastavěných oblastech a městských aglomeracích.

Americká armáda hledala vhodného dodavatele lehkého tanku velmi dlouho, nicméně do této doby neúspěšně, a bylo to jedno z jejích slabých míst. Až nyní se rozhodla pověřit dodáním lehkého tanku konkrétní společnost. Tanky mají operovat ve vysokohorských podmínkách či džungli a dalších obtížných terénech či prostředích. Američané potřebují lehké tanky například k tomu, aby mohly být v případě konfliktu Číny s Tchaj-wanem vysazeny na tento ostrov, nebo mohly operovat pod velením AFCOM v rovníkové Africe.

Podvozek tanku Griffin II vychází z britského vozidla Ajax, jež je bojovým vozidlem pěchoty a průzkumným vozidlem koncepčně vycházejícím z BVP Ascod, tedy s powerpackem vpředu, Griffin II má přepracovanou a odlehčenou bojovou věž z tanku M1 Abrams, výzbroj tvoří kanon M35 ráže 105 mm, spřažený kulomet ráže 7,62 mm a také ručně ovládaný kulomet ráže 12,7 mm.

Větší počty tanků podobných jako Griffin nebo BAE CV90120 by mohly vyplnit mezeru vzniklou v počtech tanků po ukončení Studené války, kdy západní armády uchlácholené vítězstvím na sovětskou „říší zla“ bezprecedentně snížily počty své obrněné techniky.

Pokud onu premisu, že kvantita je druhem kvality přijmeme, jednoznačně se ukazuje, že máme obrovské štěstí v tom, že členem NATO jsou Spojené státy, které tímto druhem kvality disponují. Zároveň to za stávajícího stavu událostí jasně říkám, jak je představa evropské armády scestná. Bez Spojených států se Evropa neubrání.

Zdroj: ukdefencejournal.org.uk, Defense News

Tagy článku

-->