Putinovu oblíbenou raketu RS-28 Sarmat dostanou ruské ozbrojené síly v roce 2021

Putinovu oblíbenou raketu RS-28 Sarmat dostanou ruské ozbrojené síly v roce 2021
06 / 02 / 2020, 10:00

V roce 2021 má podle náměstka ministra obrany Alexeje Krivoručka vstoupit do služby mezikontinentální raketa RS-28 Sarmat. Tím by se symbolicky završil desetiletý vývoj na této raketě.

Náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko potvrdil, že ruská armáda bude mít k dispozici mezikontinentální raketu RS-28 Sarmat v roce 2021. Na raketě se začalo pracovat v roce 2011 a tím by tak byl vývoj střely uzavřen. Raketa má nahradit starší R-36 (v kódu NATO SS-18 Satan).

Testování rakety RS-28 bylo už dokončeno na ruském kosmodromu Plesetsk a střela bude vyráběna v závodě Krasmaš v sibiřském městě Krasnojarsk.

Necelých 36 metrů dlouhá raketa využívá stejně jako svůj předchůdce raketové motory na kapalné pohonné látky a i vzhledem ke svým rozměrům startuje výhradně z raketových sil. Na druhé straně nemáme k dispozici přesné parametry rakety, které jsou utajované. To se týká například hmotnosti střely. Spekuluje se o 100 tunách, ale i 200 tunách. Tento údaj ostatně potvrdil server thediplomat.com.

Nicméně některé parametry byly odhaleny na vojensko-technickém fóru Armija-2019. Víme tak například, že raketa RS-28 má být schopna na vzdálenost přes 10 000 km unést až deset těžkých jaderných hlavic nebo patnáct lehčích. Střela má být rovněž schopna údajně nést i hypersonické zbraně. Dosah rakety bude činit 18 000 kilometrů.

 

Zdroj: armyrecognition.com, thediplomat.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace