Putinovy vzdušné útoky už budou minulostí. Izraelský Iron Dome bude možná chránit i Ukrajinu

Putinovy vzdušné útoky už budou minulostí. Izraelský Iron Dome bude možná chránit i Ukrajinu
Autor fotografie: Israel Defense Forces, CC BY 2.0|Popisek: Iron Dome
08 / 02 / 2023, 14:00

Hovoří se o mnoha systémech, jež by měly chránit vzdušný prostor Ukrajiny, města i průmyslové body. Jednak jde o letouny, např. F-16, ale i raketové systémy jako izraelský Iron Dome, americký Patriot nebo z Německa dodané IRIS-T. Izrael nyní zvažuje, že poskytne Ukrajině právě svůj systém protivzdušné obrany Iron Dome.

Dodávka různých systémů jako v jiných případech je náročnost na výcvik a logistiku. Ale na rozdíl od ruských proklamací tyto systémy mohou perfektně spolupracovat. Základem je detekce, identifikace a zadání údajů do rakety. Jakmile je ve vzduchu, tak je obvykle velmi autonomní. Pak je zcela jedno, kdo je výrobcem.

Nevýhodou, v porovnání s ruskými systémy a Iris-T je, že rakety Iron Dome i Patriot mají odpalovací zařízení nastavené v určitém směru. Kdežto systémy S-300/400 a Iris-T statují vertikálně. Není tedy nutné vyhodnocovat možné náletové směry, pouze zaměřit včas cíle. Samozřejmě může dojít k minutí cíle, proto bývají odpalována třeba dvě střely, a pak je stejně jedno, od jakého jsou výrobce.

Hlavní je, že mají zadaná identická data na cíl, což nejde u střel s tepelným naváděním. Buď jsou vedeny po radarovém, nebo laserovém paprsku, či mají zadané hodnoty dle GPS, nebo je vede operátor.

Ukrajina moderní západní systémy zřejmě bude chtít instalovat především kolem hlavního města Kyjev, ale i tak výcvik obsluh a dodávky potrvají určitou dobu. A pak samozřejmě jde i o doplňování munice. Ukrajina zřejmě neobdrží dostatek systémů, aby pokryly celou bojovou zónu s Ruskem, ale jistě to pro ni bude velká technická a psychologická pomoc a ochrana klíčových míst.

Denní i noční bombardování ukrajinských měst a ničení infrastruktury je jistě velmi náročné pro obyvatele Ukrajiny. Takže dodané raketové systémy mohou a jistě budou vzhledem k technické vyspělosti, zajišťovat v místech rozmístění, vyšší klid a bezpečnost. Především Izrael má zkušenosti s raketovými útoky hnutí Hizballáh, takže systém Iron Dome se zdá být nejprověřenější.

Ale žádný systém není na 100% dokonalý, ale jistě přinese Ukrajině úlevu. Zde lze zmínit, že pro Iron Dome se rozhodla i ČR. A pak musí být kompatibilní v systému NATO, tedy s PVO zemí majících Patriot nebo Iris-T, tedy především se sousedními zeměmi a pak v celé Alianci. Pak je předpoklad, že pokud budou alianční systémy dodány Ukrajině, budou jednoznačně kompatibilní.

Jak již bylo řečeno, základem je nastavení komunikace ve sdílení informací, rychlost reakce a datových protokolů, aby si systémy „rozuměly“.

Takže není důležité, zda Ukrajina bude mít Iron Dome, Patriot, Iris-T nebo všechny dohromady, důležité je, aby fungoval systém a sdílel data a informace. Pak jistě bude schopna minimalizovat ruské útoky letectvem, dělostřelectvem či raketami.

Oběti na civilním obyvatelstvu stoupají stejně jako škody na kritické infrastruktuře. Takže každá pomoc v dostatečném množství je zásadní, a systémy PVO jsou jistě velmi důležité.

 

Zdroj: defense.gov, cnn.com, aa.com.tr, eurasiantimes.com

Tagy článku