Putinův jaderný titán v problémech - bitevní křižník Admiral Nachimov po letech oprav prakticky nefunkční

Putinův jaderný titán v problémech - bitevní křižník Admiral Nachimov po letech oprav prakticky nefunkční
Autor fotografie: By USN - ID:DN-SC-92-00846 / Service Depicted: Other Service, Public Domain|Popisek: Bitevní křižník Admiral Nachimov ex. Kalinin
09 / 01 / 2023, 08:30

Dvě hlavní plavidla Severní flotily ruského námořnictva, jaderný bitevní křižník Admiral Nachimov a těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov jsou přes roky oprav v havarijním stavu.

Oznámil to web Guildhall s odvoláním na zdroj z ukrajinské zpravodajské komunity. Uvádí se, že jaderný reaktor pohánějící bitevní křižník Admiral Nachimov neprošel v požadovaných testech, protože jeho start byl přerušen, přičemž se také ukázal vadný systém radiační ochrany plavidla. Bylo zjištěno, že zastaralá ochrana grafitových tyčí vyrobených již v roce 1980 je poškozena korozí.

Většina kvalitních komponentů podle dostupných informací chybí kvůli tomu, že je ruské obranné továrny neumí vyrobit a sankce, které byly na Rusko uvaleny po jeho agresi vůči Ukrajině, jsou dostatečně účinné alespoň co se týče komponent pro vyspělé systémy.

„Těžký jaderný křižník Admiral Nachimov ruského námořnictva, který je v opravě, nebude uveden do provozu včas. Bylo zjištěno, že z prvků palubního vybavení správně funguje pouze navigační systém, zatímco žádná z ostatních jednotek není připravena,“ uvedl zdroj.

Lodě třídy Kirov byly v sovětském námořnictvu určeny k likvidaci lodních svazů nepřítele, díky své těžké protilodní výzbroji. Kirovy jsou největší hladinové lodě postavené po 2. světové válce s délkou blížící se bitevním lodím jako je USS Iowa. Výtlak je proti tomuto americkému gigantu pouze poloviční – pouhých 24 000 tun. To je z velké části i kvůli jejich využívání jaderné energie pro pohon namísto kotlů a turbín, což dává lodi Admiral Nachimov a jejím sestřičkám maximální rychlost 31 až 32 uzlů.

V létě 2017 ruská televizní stanice Zvezdočka zveřejnila záběry lodi třídy Kirov v docích, na kterých je patrné umisťování vertikálního odpalovacího zařízení, které umožňuje odpal řízených střel Kalibr a Onyx a nově i Zirkon.

Admiral Nachimov bude mít deset odpalovacích zařízení, každé po osmi boxech. Tyto moderní komplexy mají nahradit již nevyráběné střely Granit z dob sovětského impéria.

Zatímco dříve nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku byly schopné zasáhnout pouze cíle na vodě, nyní po instalaci nových střel Kalibr bude křižník moci zasáhnout cíle nejen je, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi, která je opravována v ruských loděnicích Sevmaš od roku 2015.

Podle informací ruského námořnictva z roku 2022 měla být loď připravena k plavbě v roce 2023. Časové plány se však opakovaně prodlužovaly a další zpoždění, jak je již v Rusku zvykem, patrně přijdou. Admiral Nachimov o výtlaku více než 25 000 tun byl v srpnu 1999 zakotven v loděnici Sevmaš v Severodvinsku a od té doby je zde a probíhá zdlouhavá a přerušovaná rekonstrukce.

Zdroj: Ukrinform.net, The Barents Observer, Sevmaš

Tagy článku