foto: U.S. Army photo by Sgt. Josephine Carlson – https://www.dvidshub.net/image/2953841/australians-train-besmaya-range-complex, Volné dílo/Ilustrační fotografie vojáka s Javeliny
Na Ukrajinu bylo odesláno 30 000 protitankových zbraní. Jen Spojené státy poslaly na Ukrajinu tolik protiletadlových střel Stinger a protitankových střel Javelin, že Pentagon oznámil, že bude muset urychlit výrobu, aby doplnil své vlastní vyčerpané zásoby.
Kyjev požaduje, aby bylo denně dodáváno až 500 raketových platforem, uvedla CNN. Americké Javeliny jsou podle Ukrajinců natolik úspěšné proti ruským tankům T-72 a T-90, že stojí za zničením desítek až stovek kusů obrněné techniky agresora.
Armády by nyní mohly čelit nedostatku protitankových/protiletadlových střel, protože poptávka převyšuje schopnost tyto zbraně vyrábět. Pentagon nezveřejňuje své konkrétní úrovně zásob, a jak také uvedla CNN, udržuje zásoby na úrovni nutné pro případnou potřebu v konfliktu. Z toho důvodu i zbrojovky udržují výrobní kapacity na minimální úrovni. V současné době trvá výroba série Stingeru přibližně 18 až 24 měsíců, v závislosti na počtu kusů v sérii či šarži. Javelin, který vyrábí společnost Lockheed Martin, je nyní údajně v režimu plné výroby a očekává se, že letos bude vyrobeno více než 6 000 kusů.
Psali jsme
V souvislosti s probíhající ruskou agresí proti Ukrajině a obdivuhodnou odpovědí ukrajinských ozbrojených sil i ozbrojených občanů na ni jsme…
Již před zahájením ruského nevyprovokovaného útoku na konci února, byly Ukrajině poskytnuty různé protitankové zbraně jako výše uvedené Javeliny, britské z Británie dodané švédské NLAWy a švédské AT-4 a německé Panzerfaust-3 a RGW-90.
Úspěch se očekával, ale destruktivní účinek proti ruským tankům v takovém měřítku asi nikdo nečekal. A jaké tedy jsou jednotlivé platformy na likvidaci Putinových tanků?
Psali jsme
Pokud existuje nějaký kus ruského vybavení, který je příkladem toho, jak byla ruská vojenská technologie přehnaně medializována a nyní představuje…
FGM-148 Javelin je přenosný protitankový raketový systém americké výroby, který vstoupil do služby v roce 1996 a je neustále modernizován. Jde o platformu typu fire and forget tedy vystřel a zapomeň, využívající automatické infračervené navádění, které uživateli umožňuje krýt se a vyhnout se protipalbě ihned po startu. Jeho hlavice HEAT (High-Explosive Anti-Tank) je schopna zlikvidovat moderní tanky tím, že ho zasáhne shora tam, kde je pancíř vozidla nejtenčí.
Video: YouTube
Britsko-švédský systém NLAW je také systémem vystřel a zapomeň, odpaluje se z ramene a je určena pro jednorázové použití, ráže je 150 mm. Systém NLAW vyvinuly společnosti Saab Bofors Dynamics a Thales Air Defence ve spolupráci s britským ministerstvem obrany v roce 2002. NLAW využívá technologie odvozené ze systémů BILL 2 (bojová hlavice a navádění) a AT4 CS (schopnost navádění v omezeném prostoru).
Video: YouTube
Další zbraní švédské konstrukce, která se ukázala jako vhodná pro ničení ruských tanků, je AT4 Saab Bofors Dynamics - 84mm neřízená, přenosná, jednoranná, bezzákluzová protitanková zbraň s hladkým vývrtem. Od svého uvedení v roce 1987 se AT4 stala jednou z nejčastěji používaných protitankových zbraní na světě. Byla navržena tak, aby odpalovala řadu různých projektilů, včetně vysoce výbušných protitankových nábojů, protistrukturní tedy proti stavbám (anti structure) a průbojné tandemové hlavice, protipancéřové náboje s prodlouženým dosahem či protitankové hlavice pro boj ve městě nebo v džungli.
Psali jsme
Thajské letectvo posílí 8 turbovrtulových bojových strojů AT-6 Wolverine.
Panazerfaust 3 je z ramene odpalovaný protitankový granát, jenž byl vyvinut jako optimální řešení mezi zastarávajícími PzF 44 LANCE a CARL GUSTAF. KARL GUSTAF lze považovat spíše za tarasnici, nezbytný je podstavec, dvoučlenná obsluha, je nabíjen zezadu a má drážkovanou hlaveň. Jedná se nepochybně o dobrou zbraň, je pro něj vyvinuta řada typů munice, ale není to zbraň jednotlivce určena k velmi rychlému přesunu.
Video: YouTube
U Panzerfaust, na rozdíl od JAVELIN používáme spíše označení granát, neboť JAVELIN je schopný samostatného manévru (do výšky) a má autonomní navádění, Panzerfaust je svým způsobem klasická zbraň typu RPG, takže cíl musí být v ose viditelnosti (LOS), po odpálení operátor již nemá jakýkoliv vliv a letící granát nijak nemanévruje, letí pro přímé ose. Jistou nevýhodou Panzerfaust 3 je, že bojová hlavice, jež je poměrně velká, je umístěna externě poměrně vpředu od střelce, takže zbraň je nevyvážená a těžká na předek. Její výhodou je, že v zadní části odpalovací trubky je plastový granulát, jenž snižuje zpětný výšleh, tedy i detekci střelce. Efektivní dostřel na pohyblivé cíle je uváděn 300 m, 600 na pevné a u verze LR 800 m, maximální dostřel je 920 m a pak je iniciován autodestruktor, střela se zničí. Panzerfaust má jednorázově použitelnou odpalovací trubici, tedy po výstřelu je odpojen zaměřovač a trubka je odhozena a je připojena nová.
RGW-90 je víceúčelová, z ramene odpalovaná zbraň. Menší je RGW-60, určená spíše pro výsadkové a speciální síly, pro velké operace je vyvinuta RGW-110, kdy číslo vždy značí ráži. Opalovací trubice je z vinutého polykarbonátu, což znamená, že je lehká a odolná vůči vnějším vlivům. Je uzavřená proti znečištění, v přední části je otočná pojistka umožňují změnu účinku střely podle zvoleného cíle. V zadní části je roztok, jenž umožňuje střelbu i z uzavřených místností, protože téměř zcela eliminuje zpětný zášleh, a zároveň významně snižuje možnost detekce střelce. Na zbraň lze instalovat i systém řízení palby, jenž zahrnuje denní optiku, noční optiku, střelecký počítač a laserový dálkoměr.
Doporučujeme
Jediný ruský výrobce tanků, zbrojovka Uralvagonzavod (UVZ), údajně musela v důsledku aktuálních sankcí uvalených na Rusko v důsledku jeho agrese…
Opět se jedná o zbraň, jež se nepřebíjí, tedy odpalovací trubice je odhozena a zaměřovač instalován na další. Efektivní dostřel na pohyblivé cíle je 600 m, vyvíjena je i munice k ničení pěchoty střepinovým účinkem výbuchem ve vzduchu. Velkou výhodou RGW-90 je též stabilita proti bočnímu větru
Mimo těchto importovaných zbraní prý Ukrajina používá i vlastní verzi původně sovětské RPG-7.
Zdroj: 19fortyfive.com
Tagy