Putinův manévrovací prostor se vytrvale zužuje

Putinův manévrovací prostor se vytrvale zužuje
Autor fotografie: World Economic Forum / Flickr|Popisek: Vladimir Putin
09 / 01 / 2025, 16:00

Analýza: Írán odmítl ruské S-400 a zřejmě i Su-35 a je velmi nespokojený s tím, co se stalo v Sýrii. Ázerbájdžán je velmi rozladěný přístupem Kremlu k sestřelu Embraer-190 a Čína kategoricky odmítá použití ruských jaderných zbraní.

Jedna z nejtěžších ran, kterou Putin po dobu trvání války na Ukrajině inkasoval, je ve skutečnosti letošní definitivní přerušení dodávek plynu do Evropy ze strany Kyjeva. Podle Reuters dodával Kreml na svém vrcholu 35 procent suroviny z celkového objemu evropské spotřeby. Jedinou zemí, která bude nadále přímo přijímat ruský plyn je Maďarsko přes plynovod TurkStream pod Černým mořem. Gazprom přijde o příjem pěti miliard dolarů a Ukrajina o jednu miliardu USD za tranzit. Hluboce podceňované sankce nabírají stále větší účinky a Moskva dokonce už i zvýšila daň na vodku a to s plným vědomím, že do kurzu se opět dostane samohonka. 

Putin poslušen Číny

 

Sestřel Embraeru-190 Pancirem S-1 přináší Putinovi další nečekaný problém. The NYT píše, že ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v pondělí ostře kritizoval Rusko za to, že se pokusilo vyhnout odpovědnosti za sestřelení ázerbájdžánského dopravního letadla. Nebývale ostrý tón Baku může ohrozit vstup země do Ruskem protěžovaného BRICS. Kreml si zadělal svým klasickým jednáním na další problém i přesto, že se Putin omluvil. Embraer-190 je ovšem nic proti dalším potížím Vladimira Putina. Podle serveru newsmax.com zabránila Čína použití taktických jaderných zbraní na Ukrajině. 

Číňané zřejmě kategoricky a dlouhodobě odmítají použití nukleárních zbraní Ruskem. V důsledcích to Putinovi svazuje ruce ještě více, protože bez Pekingu se neobejde a celému světu je stále více jasné, že si to prostě nemůže dovolit kvůli následkům. Kreml je na Číně závislý a ztratit ji by zřejmě byla pro ruský režim konečná. Možnost operovat s vyhrožováním použití jaderných raket se vládci Kremlu stále více zužuje a vzhledem k celkovému vývoji války žene Putina stále více do slepé uličky. Do té se stále více dostává i vojensko-průmyslový komplex, který ztrácí konkurenceschopnost. 

Ukrajina téměř prvoválečným konfliktem ze strany Ruska

 

Stačí si probrat jen pár faktů. Neúspěch Armaty, neschopnost začít sériovou výrobu Su-57, který zřejmě vůbec není letadlem páté generace, jak Kreml neustále proklamoval. Zásadní poškození pověsti ruských vojenských produktů ve válce na Ukrajině. Dlouhodobý a úspěšný lobbing USA proti ruským zbraním na mezinárodních trzích, kdy se zázrakem zřejmě podle The National Interest podařilo prodat Su-57 do Alžíru. Aktuálně běží jen dlouhodobá dohoda s Indií, kterou ale Rusové plní jen ztuha, T-90S nejsou schopni dodávat, jdou na frontu. Další větší kontrakty na obzoru nejsou. 

JF-17

Situace na Ukrajině se dostává na úroveň prvoválečného konfliktu. Rusům dochází technika a útoky jsou pěšího charakteru za ne vždy pravidelné podpory dělostřelectva. I přes mediální masáž a reálné problém Kyjeva s odváděním branců je postup Rusů zoufale pomalý. A především za cenu opravdu velkých ztrát. Nasazovaná BMP, T-72, T-55, BTR a další technika jsou ve stále tragičtějším stavu. Do toho přibývá Putinovi další vráska a jmenuje se Írán. Při izraelském útoku proti Teheránu ruské systémy PVO S-300PMU2 zcela selhaly proti F-16 a byly zničeny. Následně přišlo z Íránu odmítnutí S-400. Navíc ajatolláhové zřejmě nejsou spokojeni s dodanými Su-35 a chtějí čínské JF-17. A hlavní rána přichází se Sýrií. 

Rozkol mezi Íránem a Putinem

 

Velmi zásadní informace přinesl Business Insider. Nejen Rusko výrazně investovalo do Sýrie Bašára Asada, ale Írán a jeho franšíza Hizballáh také. A po bleskovém pádu Damašku provedeném šíitskými fundamentalisty v zádech s Erdoganem se začínají vyřizovat účty. Rusové ze Sýrie velmi obtížně prchají a veškeré investice Teheránu jsou pryč. Další rána pro Írán, ale i Rusko. A podle BI vysoce postavený íránský generál Behrouz Esbati obvinil Kreml, že výrazně přispěl k pádu režimu. Přímo řekl, že zatímco jejich letadla bombardovala syrské rebely, Rusové stříleli na prázdnou poušť v situaci, kdy měli útočit na řídící centrum rebelů. 

Íránec se nevyjádřil ve smyslu úmyslného netrefení cíle, ale víceméně to z toho vyplývá. Kromě jasné porážky v šarvátce s Izraelem musí Teherán skousnout totální neúspěch v Sýrii, výrazný pokles vlivu, zjevně stále nedostatečnou protivzdušnou obranu a ztrátu prestiže. Esbati také mluvil o vypnutí ruských radarů při izaleských útocích na Sýrii v loňském roce a neochotu Asada usnadnit útoky Teheránu na Izrael a to zřejmě pod ruským vlivem. Vedle Severní Koreje je Írán nejbližší spojenec Putina a takovýto rozkol jen znovu přispívá ke stále obtížnějšímu postavení vládce z Kremlu. Putin nemá prostředky pro podporu svých spojenců. Kimovi hodil jen kosti.  


 

Tagy článku

-->