Putinův ,,tajný trumf". Rusko vyvíjí supersonický stíhač na dlouhou vzdálenost. A pilota není třeba

Putinův ,,tajný trumf&quote;. Rusko vyvíjí supersonický stíhač na dlouhou vzdálenost. A pilota není třeba
06 / 03 / 2018, 14:00

Rusko má podle serveru nationalinterest.org pracovat na novém supersonickém stíhači bez pilota (UCAV - Unmanned combat aerial vehicle).

Rusko vyvíjí v současné době nový supersonický letoun, který by byl plně autonomní a nepotřeboval by pilota. Stroj by byl schopen likvidovat jak mobilní, tak stacionární cíle. Na rozdíl od srovnatelných západních projektů, které spoléhají na schopnost stealth, Rusové plánují, že nový supersonický stíhač bude při svém nasazení do akce používat kombinaci nízké výšky a supersonické rychlosti.

,,Bude schopný provést automatický let v nízké výšce v supersonické rychlosti a likvidovat jak stacionární, tak mobilní cíle ve značné vzdálenosti od místu vzletu," informovala ruská agentura RIA Novosti.

psali jsme: Americká agentura DARPA chce sestrojit motor, který by umožnil hypersonickou rychlost. Už našla dodavatele

Průnik letadla na tak nízké úrovni ve velké rychlosti je podle této zprávy ,,vyzkoušená a skutečná" metoda, jak proniknout do nepřátelské vzdušné obrany, aniž by stroj musel využít ,,přidanou" hodnotu schopnosti stealth. Podle mnoha expertů může pak být tato metoda účinná.

Podle Sama Bendetta, výzkumného pracovníka instituce Center for Naval Analyses, ,,je těžké, jak je dobře známo, sestřelit takový stroj, který letí v nízké výšce při supersonické rychlosti." Plánovaný stíhač tak má podle představ ruských vývojářů a konstruktérů ,,hladce" proniknout nepřátelskou vzdušnou obranou a ,,prorazit" si cestu existujícím radarovým a raketovým pokrytím.

Podle Benetta není zatím jasné, kdy by mohlo být ruské supersonické UCAV provozuschopné, protože je stále ve vývoji. Benett ale podotýká, že prototyp by mohl být představen již příští rok. Možné však je i to, že Moskva ukáže svůj prototyp už na vojensko-technickém fóru Army 2018 či na letecké show MAKS.

psali jsme: Rusko vyvíja nový bombardér, pre jadrové útoky až z vesmíru

Benett prohlásil, že v určité podobě má být ruský vývoje bezpilotního supersoniku odpovědí na Američany vyvíjené drony operující ve středních a vysokých výškách s dlouhou výdrží. Ty podle něho ovládly v poslední době trh.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace