Putinův „zabiják letadlových lodí“ - protilodní balistická střela Zmeevik

Putinův „zabiják letadlových lodí“ -  protilodní balistická střela Zmeevik
Autor: US Navy (CC BY 2.0)|Popisek: Americká letadlová loď USS Nimitz
23 / 07 / 2022, 10:00

Ruská média přinesla informace o další zázračné zbrani, která má demonstrovat vyspělost země. Další z řady „Wunderwaffen“ je tentokrát balistická protilodní střela, která má zlepšit pobřežní ochranu Ruska.

Rusko vyvíjí nového „zabijáka letadlových lodí“, balistickou raketu Zmeevik s hypersonickou hlavicí pro námořnictvo, řekly agentuře TASS dva zdroje blízké ministerstvu obrany a vojensko-průmyslovému komplexu.

Balistická střela Zmeevik s hypersonickým bojovým vybavením se vyvíjela poměrně dlouho. Je navržena tak, aby ničil velké povrchové cíle, především letadlové lodě.

Jiný zdroj uvedl, že by raketa mohla vstoupit do služby u pobřežních raketových jednotek námořnictva. Jeden ze zdrojů dodal, že svými vlastnostmi se Zmeevik podobá čínským střelám podobné třídy — DF-21D a DF-26 s doletem až 4 000 km.

Podnik NPO Mašinostrojenija v Reutově, který navrhl hypersonickou protilodní střelu Zirkon a nadzvukové střely Onyx, to odmítl komentovat.

Po skončení studené války ztratilo ruské námořnictvo svou schopnost být tzv. Blue Water Navy (námořnictvem schopným zásahu kdekoliv na světových oceánech) kvůli nedostatku uskupení letadlových lodí. Vzhledem k tomu, že jediná letadlová loď ruského námořnictva Admiral Kuzněcov, je již několik let v údržbě a utrpěla vážné nehody, nezdá se, že by Rusko bylo schopno mít v blízké budoucnosti bojové uskupení letadlových lodí.

Přestože jsou křižníky třídy Slava konfigurovány tak, aby ničily letadlové lodě raketami P-1000 Vulcan, které nesou, potopení křižníku Moskva během rusko-ukrajinské války odhalil slabiny těchto lodí i proti silným podzvukovým střelám.

Hypersonické střely lze považovat za odstrašující prostředek, protože zatím nikdo na světě nebyl schopen zatím vyvinout obranný systém proti těmto střelám. Jak USA s Glide Phase Interceptor nebo Evropa s projektem TWISTER mají probíhající projekty na získání schopnosti čelit takovým hrozbám, které stejně nejsou zatím plně prokázány.

USA a Japonsko mají hypersonické střely RIM-161 Standard Missile 3, což jsou na lodích umístěné střely typu země-vzduch na sestřelování balistických střel. Rychlost SM3 je Mach 8,8 u verze Block IA/B nebo dokonce až Mach 18 u verze Block IIA.

Zdroj: Naval News, TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace