Nový ruský systém PVO Krona-E je důkazem, že Kreml má velký problém

Nový ruský systém PVO Krona-E je důkazem, že Kreml má velký problém
foto: Nickel nitride / Wikimedia Commons / CC0/Ruský systém PVO Sosna

Protivzdušná obrana je na Ukrajině klíčem k úspěchu. Zatímco západ vyvinul systémy účinné i proti FPV dronům jako Skynex, Skyranger nebo Tridon Mk2, Kreml kulhá na obě nohy i s Pancir-S1 a Krona-E od koncernu Kalašnikov.

Teoreticky je řešení UAV velmi jednoduché. Radar na krátkou vzdálenost, vysoký výpočetní výkon, automatický zaměřovací a palebný systém společně s propojením s jinými zbraněmi. Cesta, kterou západ nastoupil již před nějakou dobou, ale na Ukrajině jsou jen čtyři systémy Skynexu od Rheinmetallu používané na ochranu Kyjeva. Další na cestě nejsou, bohužel je to něco jako promo. Podobné to bude s Lynxy a případně RCT30 Boxer. Kyjev aktuálně obdrží deset supermoderních bojových Lynxů, dá se předpokládat, že i přes testy projdou bojem. Co bude dál, není zcela jasné. Byť tedy Rheinmetall na Ukrajině má čtyři továrny a to je pro zemi slušná podpora z Německa. 

Koncern Kalšnikov a jeho záhadná Krona-E

 

V každém případě koncern Kalašnikov avizoval svou účast mezinárodní výstavě zbraní a obranných technologií IDEX 2025, která se bude konat od 17. do 21. února v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty). A bude tam prezentovat nový systém protivzdušné obrany Krona-E. K němu Kalašnikov uvádí, že má pokrýt důležité státní objekty, jakož i infrastrukturní zařízení měst a má zvláštní význam pro ochranu logistiky. Používat má řízené střely 9M340 a 9M333. Ruská agentura TASS k tomu jen přidává, že Krona-E je systémem krátkého dosahu. Sdílnější už je Ruská Gazeta, která hovoří o tom, že zařízení bude používat stejné střely jako Sosna-M a primárně je proti dronům, tedy krátký dosah. 

Continental-defence.com uvádí, že Krona-E je integrovaný a automatizovaný systém, který se poprvé vymyká klasickému ruskému stylu. V zásadě se jedná o to, o co jde západu. Propojení na bojišti a navazuje na Tor-M2. Ale zcela klíčovou informaci přináší Army Recognition, který hovoří o účinnosti proti středně velkým dronům. Pro pořádek je třeba uvést, že Krona-E je modernizovaná Sosna-M, která vznikla právě ze systémů Tor. To vše v rámci nutnosti nahradit nepříliš úspěšný systém krátkého dosahu Strela-10. Asi nejzajímavější je souvislost právě se Sosnou-M. Ta má k dispozici kromě raket ještě dvě rychlopalná děla. 

SKynex, Skyranger a Tridon Mk2 úplně jinde než Pancir-S1

 

Podobně na tom je Pancir-S1, který v původní verzi disponuje také rychlopalnými kanóny, jenže v modernizované verzi Pancir-SMD-E na Armija 2024 už je neměl. Vše nahradily menší raketové střely. Kreml zjevně zcela opouští to, co upřednostňuje západ, tedy rychlopalné zbraně. Když ne kanóny, tak aspoň kulomety. Skynex, Skyranger i Tridon Mk2 mají rychlopalný kanón. Německé C-UAS od Diehl Defence má minigun. Skyranger a Skynex jsou prakticky sourozenci od Rheinmetallu. Tridon Mk2 vyvinul BAE Systems. A princip je podobný. Radar schopný zachytit i FPV drony a automatická střelba řízená výpočetní technikou s vysokým výkonem. 

Pancir-S1

Gepard lepší než Krona-E od Kalašnikova

 

A zde se dostáváme ke klíčové záležitosti ještě s malou odbočkou. Ta se jmenuje Gepard a více jak 150 kusů na Ukrajině. Je to jediný starší systém PVO na bojišti schopen čelit dronům s vysokou úspěšností. A věž je od Rheinmetallu s dvěma rychlopalnými 35mm Oerlikony. Situace jasně ukazuje, že západ již dávno disponuje radary, které jsou schopné zachytit i menší UAV. A přesně to samé potřebuje pochopitelně i Kreml. Jenže jestliže jede do Abú Dhabí se systémem od Kalašnikova s krátkým dosahem, ale ne proti FPV dronům, svědčí to o mnohém. 

Kreml má na frontě zásadní problém se dvěma typy ukrajinských UAV. Je to střední Baba Jaga a FPV drony. Ani proti jedněm nemá zbraň. A je velkou otázkou, zda Krona-E bude schopna vůbec Babu Jagu zachytit. Celá situace naznačuje, že Moskva nemá technologii schopnou přesvědčivě zaměřit menší drony, protože ani Pancir-S1 neuspěl. Takže Krona-E je zřejmě tak trochu z nouze ctnost. Opět to ukazuje na zásadní ruskou technologickou zaostalost, která byla dlouhodobě kompenzována komponenty ze západu. Což zase svědčí o obrovské hlouposti západních zemí, ale to už je jiná kapitola. 

 

Tagy