Rusko hazarduje se svou PVO proti NATO, další odpis S-400 na Krymu

Rusko hazarduje se svou PVO proti NATO, další odpis S-400 na Krymu
Autor fotografie: FMT / Public domain|Popisek: S-400 Triumf
13 / 12 / 2024, 08:00

Sovětský svaz vždy věděl, že v leteckých silách se státům NATO nemůže rovnat. To byl důvod důrazu, který byl kladen na protivzdušné síly, jejichž jádrem je v současném Rusku systém S-400 a ty na Krymu hoří.

Kreml byl již v loňském roce donucen k relokaci S-400 z Kaliningradu. Velmi málo doceněný krok Vladimira Putina, protože oslabení zcela klíčového místa ruské obrany byl takřka bezprecedentní krok. Rusko k přemístění bylo donuceno narůstajícími ztrátami Triumfů především na Krymském poloostrově a to hlavně v okolí Sevastopolu. Ukrajincí se v posledních měsících zaměřují především na tři segmenty ruské obrany a infrastruktury. Asi klíčové jsou v současnosti útoky na letecké základny s Su-34. Ty používají FAB-3000, proti kterým Kyjev nemá obranu s výjimkou Skynexů a Rusko s nimi útočí na infrastrukturu bránící se země. A často se netrefí. 

Velké ztráty ruských S-400 na Krymu 

 

Druhým segmentem jsou ruské továrny na výrobu zbraní a ropná infrastruktura. Poslední útok provedli podle Forbesu Ukrajinci za pomoci ATACMS a zřejmě i útočného dronu Paljanica. Ukrajinci zaútočili na vojenské letiště ale také na továrnu, kde se provádí údržba ruských AWACSů A-50 Berijev. Cena proudového dronu s naváděním GPS se pohybuje kolem 100 000 dolarů, to je v poměru k potenciálně způsobeným ztrátám velmi málo. Dosah dronu je přes šest set kilometrů a nakonec nemusí pomoci ani přesun Su-34 na letiště Engels-2 vzdálené právě 600 kilometrů od hranic Ukrajiny, jak uvedl polský WPtech

Třetím segmentem, na který se Ukrajinci soustředí je protivzdušná obrana a to především systémy S-400. Ty prakticky tvoří páteř PVO Ruska proti NATO. S-300 i přes modernizace zastarávají a proti izraelským F-16 a F-35 neměly aktuálně v Íránu vůbec žádnou šanci a zřejmě byly všechny zničeny. Teherán v reakci na to odmítl koupi právě S-400. S-500 navíc není náhradou Triumfů (kódové označení NATO pro S-400), ale jen doplněním, které má jen dvě priority. A to jsou balistické střely a obrana na nízkém orbitu. Základ proti letadlům a raketám NATO aktuálně jasně tvoří S-400. Jenže těch bylo podle Oryxu již zničeno poměrně dost. 

Konkrétně sedmnáct odpalovacích zařízení, osm mobilních radarů a dvě řídící vozidla a to převážně na Krymu. Reálně budou ztráty ještě vyšší, protože dokumentace v týlu Rusů je pochopitelně obtížnější a na Krymu obzvlášť. Rusko mělo před válkou pravděpodobně k dispozici 26 pluků systémů S-400. Každý pluk se skládá ze dvou praporů a každý z nich má osm odpalovacích zařízení. Tedy celkově asi 416 odpalovacích vozidel. Vzhledem k velmi rozsáhlým úkolům se celkový odpis zřejmě minimálně dvou pluků musí projevit na schopnosti ruské protivzdušné obrany zajistit všechny žádoucí lokace v Rusku.

S-400 Triumf

Situace kolem S-400 se komplikuje hlavně na Krymu, NATO může slavit

 

A to v situaci, která je nepochybně ještě mnohem vážnější, kdy je evidentní, že S-400 mají velké potíže s detekcí balistických ATACMS, které stojí za minimálně polovinou všech ztrát systému. Ten nezvládl obranu Sevastopolu, a prakticky celého Krymu, ze kterého se odklidila celá Černomořská flotila a Krymský most zřejmě stojí jen díky tomu, že Ukrajincí chtějí. Most není tak důležitý cíl pro Kyjev a zároveň váže značné síly ruské PVO. Takže poslední otázkou je, jak hodně bude S-400 nebezpečný pro ukrajinské F-16. Tam se zřejmě očekává, že ano, proto snaha Ukrajinců jich co nejvíce zlikvidovat. 

Polský Defence24 přinesl informaci o zničení dalších dvou odpalovacích zařízení pro S-400 v Simferopolu na Krymu, to je symptomatické. Tam ruská PVO vůbec nezvládá bránit důležité cíle. Poláci vychází ze satelitních snímků a zprávy britské rozvědky. Na místě, kde se S-400 nacházely zůstaly jen dva velké krátery, zřejmě po výbuchu raket. Radarový dosah S-400 je asi 400 kilometrů a standardní rakety systému mohou zasahovat na vzdálenost až 120 kilometrů. Dlouho budovaná prestiž a počty S-400 v konfliktu na Ukrajině značně utrpěly. Pro Kreml je to velký problém, protože jádro obrany proti NATO má vážné potíže, které nepůjde odstranit snadno.

Tagy článku

-->