foto: Vitalij V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA/Tor-M2
Kreml udělá pro ochranu svých občanů úplně vše. Aby se Rusové mohli v klidu koupat na sevastopolských plážích, alokoval sem systém protivzdušné obrany krátkého dosahu.
S obnovením americké pomoci přišla tichá eskalace konfliktu na Ukrajině. Je až překvapivé, že si obecně západní média neuvědomují vážnost situace. Povolení používání západních zbraní na ruském území zcela mění povahu konfliktu. Rusům se válka prakticky dostala na práh dveří. Ruská odborná vojenská média celkově změnila rétoriku a kromě toho, že vytrvale buší do Putina, že je příliš měkký, neustále hlásají, že Moskva stojí na Ukrajině proti celému NATO a západní vojenská technika jako ATACMS, HIMARS, Patriot nebo F-16 zase tak nekvalitní není.
Tor-M2KM jako ruská plážová atrakce
Kyjev nelenil a po doplnění zásob začal především za pomoci ATACMS ostřelovat ruské strategické cíle a vojenská zařízení především na Krymu a nejvíc v Sevastopolu. Ukrajinci ovšem také zvýšili počet útoků pomocí UAV na ruském území a znásobili množství přepadení pomocí guerillových jednotek. Jen v neděli 7. července byl zapálen ropný sklad Lukoilu a proveden útok na centrální sklad Černomořské flotily. Tuto situaci již v Rusku nejde mediálně zakrýt a je dost zásadní otázkou, jak bude Putin reagovat. Vzhledem k obyvatelstvu nereagovat prostě asi nemůže. Tlak na něj musí být obrovský. V nedávném průzkumu se každý třetí Rus vyjádřil tak, že by podpořil použití jaderných zbraní. Nasazení systému Tor-M2KM je proto symptomatické.
Tor-M2KM je protivzdušná obrana krátkého dosahu určená k ničení letadel, vrtulníků, řízených střel, UAV a balistických hrozeb krátkého dosahu. Systém byl podle Defence Blog umístěn na sevastopolské pláži zřejmě jako reakce na zintenzivňující se útoky Ukrajinců a nedávný sestřel rakety nad letním letoviskem ve městě. Pomineme-li nesmyslnost umístění legitimního vojenského cíle poblíž civilistů, stav o lecčems vypovídá. Jednak zřejmě hloupá snaha Kremlu ukázat obyvatelům země, že se o ně postará, ale důvodem je nejspíš také ještě jeden faktor.
Tor-M2KM rozhodně není prostředkem proti francouzským SCALPům, Storm Shadow nebo ATACMS. Americké balistické rakety jistě nezasáhne a pravděpodobnost sestřelu zbylých dvou je kvůli jejich vysoké rychlosti velmi nízká. Ukrajinská letadla a vrtulníky nad Krymem neoperují, takže hlavním důvodem bude obrana proti UAV. Není zcela jasné, kolik dronů denně vlastně na Ukrajině operuje, ale čísla jdou zřejmě do tisíců. Rusové asi nemají jediný opravdu účinný systém PVO proti nim. Jde především o schopnost radarů zachytit malé FPV drony. S tím má Moskva asi největší potíž.

Tor-M2KM není úplně vhodný proti FPV dronům
9K33 Tor-M2KM je poměrně vzácnou variantou v ruské armádě. Jedná se o modulární systém, který lze umisťovat na velké množství platforem. Ten plážový je na automobilu KamAZ. Existují i námořní verze schopné odpalovat rakety Kinžal. Modul váží 15 tun a lze ho instalovat na jakoukoli vodorovnou plochu o rozměrech 2,5 x 7,1 metru. Využívá střely země-vzduch 9M331M s maximální rychlostí 2,8 Mach. Ty mohou manévrovat a mají dosah až 12 kilometrů. Minimální vzdálenost cíle je 1 500 metrů, což je na UAV dost málo. Při studeném odpálení jsou střely venku dříve, než se zažehne raketový motor na tuhé palivo a systém vektorování tahu je nasměruje k cíli.
Radar má pasivní elektronicky skenovanou anténu a maximální detekční dosah dvacet kilometrů. Udávaná pravděpodobnost detekce F-15 na tuto vzdálenost je 0,8. Systém by měl být schopen navádět až osm raket najednou. Doba přípravy ke střelbě jsou velmi solidní tři minuty a reakční doba po zachycení hrozby je maximálně deset sekund. Systém obecně váží 34 tun, je vyráběn i v současnosti od roku 1983 a prochází průběžnou modernizací. Přesto není potvrzeno, že by měl nějaké výraznější úspěchy proti malým FPV dronům. Koneckonců na to ani není konstruován. Je proto otázkou, k čemu na pláži vlastně je.
Tagy