Pýcha ruské flotily půjde do šrotu – jaderný titán Petr Veliký se modernizace už nedočká

Pýcha ruské flotily půjde do šrotu – jaderný titán Petr Veliký se modernizace už nedočká
Autor fotografie: Public Domain|Popisek: Petr Veliký
08 / 08 / 2023, 08:30

Jaderný bitevní křižník Petr Veliký bude vyřazen z provozu po opravě a modernizaci sesterské lodi třídy Kirov, křižníku Admiral Nachimov. Agentuře TASS to oznámil zdroj blízký námořnictvu.

"Zásadní rozhodnutí vyřadit Petra Velikého z provozu bylo učiněno. Mělo by se tak stát po návratu Admirála Nachimova do služby," řekl zdroj agentuře.

Video: YouTube

Podle agentury TASS v očekávání návratu lodi Admiral Nachimov do stavu ruské flotily, byla již významná část posádky Petra Velikého převelena na palubu Nachimova. Zbytek posádky Petra Velikého zajišťuje základní činnosti na palubě křižníku určeného k likvidaci.

TASS nemá oficiální potvrzení těchto informací.

V červnu 2023 během International Maritime Defense Show (IMDS-2023), šéf loděnic Sevmaš Michail Budničenko agentuře TASS řekl, že křižník Admiral Nachimov by po opravě a modernizaci v podniku mohl zahájit námořní zkoušky v prosinci 2023 nebo květnu 2024. Podle něj je křižník v závěrečné fázi oprav a modernizace, na pracích se podílí více než 3 tisíce lidí. Současně probíhají zkoušky kotvení lodi. Křižník se také připravuje na přesun posádky.

Admiral Nachimov je v opravě od roku 1999. Reálné práce na něm probíhají od roku 2013. Hlavním výsledkem modernizace je znatelné zvýšení jeho úderné síly, kdy by měl disponovat 10 univerzálními lodními odpalovacími systémy pro řízené střely Kalibr a/nebo Onix a v budoucnu obdrží i hypersonické střely Zircon.

Podle původních plánů se měl křižník Admiral Nachimov vrátit do služby v roce 2018, pak se termín posunul a měl podstoupit testy v roce 2021. Nyní tedy Rusko doufá, že nejpozději v roce 2024 bude loď konečně ve stavu válečného námořnictva.

Zdroj: TASS, bulgarianmilitary.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.