Autor fotografie: KNDS / Public domain|Popisek: PzH 2000
Dělostřelectvo zažívá na Ukrajině renesanci. A samohybné houfnice obzvlášť. Německo poskytuje další v boji osvědčené PzH 2000. Jsou spolehlivé, přesné a s nejmodernějšími parametry.
Caesar, švédský Archer, britská AS-90, ukrajinská Bohdana, polský AHS Krab nebo RCH 155. Jména samohybných houfnic, která zná širší publikum po celém světě díky válce na Ukrajině, byť německá RCH 155, která jako jediná zvládne střelbu za jízdy, na Ukrajině zatím ještě není. PzH 2000 se mezi nimi rozhodně neztratí, naopak, patří mezi to nejlepší na bojišti. Podle AT Britové dodali na Ukrajinu celkem padesát AS-90, podle Oryxu jich bylo sedm zničeno a pět poškozeno. Poláci dodali 108 kompletů AHS Krab a zničeno bylo třicet. PzH 2000 bylo zatím dodáno osmnáct a Oryx neuvádí jedinou zničenou ani poškozenou.
Potíže PzH 2000 na Ukrajině
Všechny západní houfnice, s výjimkou AHS Krab, mají na Ukrajině jednu potíž a to dost varovnou. Hlavně jsou koncipovány na zhruba sto výstřelů denně a jejich životnost je okolo 4 000 ran. To na intenzitu bojů s Ruskem v žádném případě nestačí. První PzH 2000 byly na Ukrajině nasazeny již v červnu 2022. Již po několika týdnech intenzivního používání vyžadovaly opravu. Jednak hlavně byly na odpis a elektronika houfnice nezvládala neustálé překračování sto ran za den, které Němci považují za konflikt vysoké intenzity. No, Rusové a Ukrajinci to vidí trochu jinak. A nejde jen o hlavně, automatický systém nabíjení byl přetížený a vynechával.
Ukrajina následně podepsala smlouvu na koupi sto kusů PzH 2000 a s tím přišly náhradní díly. Houfnice opravila Litva. Rheinmetall problémy zřejmě vyřešil, protože další stížnosti nechodí. Naopak se podle anglické Wikipedie jeho ředitel podivoval nad tím, že některé hlavně vydržely i 20 000 výstřelů. Podle Army Technology na Ukrajinu míří dalších dvanáct PzH 2000. Zajímavé je, že se nejedná o zásoby Bundeswehru, ale zřejmě jdou přímo z výroby. To jde proti německému zvyku o čerpání ze zásob. Podobně je to se střelami s plochou dráhou letu Taurus, které už Německo nechce dodávat vůbec. Má jich zřejmě už jen 200 a výrobní kapacity jsou zcela nedostačující.
Panzerhaubitzen 2000 je pásové vozidlo se 155mm kanónem, tedy standardem NATO. Váží 55 tun, 61,5 tuny při plném zatížení s municí a palivem. Podle Global Security má standardní munice PzH 2000 dostřel čtyřicet kilometrů. Dokáže vystřelit šedesátkrát za dvanáct minut. V tomto ohledu je možná nejlepší samohybnou houfnicí vůbec, protože počet výstřelů u konkurence s minutami klesá. O to paradoxnější je, že má střílet jen sto střel za den. Její raketová munice dostřelí na vzdálenost 67 kilometrů, čímž směle konkuruje americkému Excaliburu. V roce 2020 začal Rheinmetall testovat hlaveň L52 s dostřelem až 75 kilometrů.
PzH 2000 se SMArt 155
Kromě Excaliburu, který má časovou roznětku a dostřel kolem 70 kilometrů, používá PzH 2000 munici od Rheinmetallu s názvem SMArt 155. Ta je navržena pro nepřímou střelbu na velkou vzdálenost pro útoky shora proti obrněným vozidlům. Váha činí 47 kilogramů a má senzory s programem vystřel a zapomeň. Někdy je označována jako kazetová munice, díky použití submunice, jenže to je dnes již třeba proti UAV takřka standard s wolframovými projektily. V určeném místě se od SMArt 155 odpojí střela se submunicí. Poté, co je střela se submunicí vypuštěna, otevře se padák. Zatímco pomalu klesá, střela se otáčí a skenuje oblast pod sebou infračerveným senzorem a radarem s milimetrovými vlnami. A hledá.
Další klíčovou vlastností je schopnost PzH 2000 rychle odjet z místa střelby. Na Ukrajině tato schopnost nabyla na důležitosti. Antibateriové radary nejsou žádnou novinkou, ale digitalizace a zrychlení řídících systémů dává dělu velmi málo času na opuštění prostoru palby v případě detekce. Maximálně tři minuty. Antibateriový radar zachytí střelu a bleskově určí polohu, odkud byla vypálena. Pokud houfnice neujede včas, je její osud zpečetěn. V každém případě je dodávka dalších dvanácti PzH jistě dobrou zprávou pro Kyjev. A další špatnou informací pro Putina. Západní pomoc Ukrajině nepolevuje.