Radary Giraffe od Saabu najdou UAV i letouny stealth

Radary Giraffe od Saabu najdou UAV i letouny stealth
Autor fotografie: SAAB|Popisek: Giraffe 4A
05 / 12 / 2016, 11:30

Když konvenční vojenské letadlo vstoupí do dosahu většiny radarových systémů, rychlost, kterou letí, jeho výška a velikost jej činí snadno identifikovatelným. V případě letounu typu UAV je stejná situace mnohem méně jasná.

Protože UAV jsou typicky malých rozměrů a letí v malé výšce a nízkou rychlostí, většina radarových systémů má potíž odlišit je od ptáků, což představuje reálnou hrozbu pro vojenské jednotky a další objekty v okolí.

Rozlišovat mezi UAV a ptáky

Šéf pozemních a námořních radarů společnosti Saab Anders Linder říká, že to byla právě tato hrozba, která urychlila vývoj systému automatické detekce nízko a pomalu letících malých cílů (ELSS) společnosti Saab, tedy funkce, která umožňuje rodině přehledových radarů a radarů pro protivzdušnou obranu Giraffe od této společnosti rozlišovat mezi UAV a ptáky s výjimečnou přesností.

“V minulosti jste mohli vidět na obrazovce radaru 100 objektů a 99 z nich byli ptáci a jeden byl UAV,” říká Linder. “Tak jsme studovali letové vzorce a chování ptáků a vyvinuli algoritmus a software umožňující identifikovat UAV.”

Podstatný přínos pro ozbrojené síly

Linder říká, že s enormním nárůstem používání UAV v bojových situacích – jak pro účely přehledu o vzdušné situaci, tak pro dodávání nákladů zbraní – má technologie ELSS od Saabu značný přínos pro ozbrojené síly, které ji mají k dispozici.

“Jste-li velitelem na lodi nebo v pozemní bojové zóně, chcete vědět, jestli jste sledováni,” říká. “Podobně když jste v táboře a někdo na vás útočí prostřednictvím UAV, které nesou plynové bomby, chcete být schopen je sestřelit.” Kombinací radaru vybaveného technologií ELSS se zbraňovými systémy můžete takovou schopnost získat.”

Vylepšená řada Giraffe v sériové výrobě

Společnost Saab nedávno započala sériovou výrobu vylepšené řady Giraffe. Portfolio jejích radarů Giraffe nyní zahrnuje pozemní model dlouhého dosahu Giraffe 8A, stejně jako námořní a pozemní verzi Giraffe 4A, Giraffe 1X krátkého dosahu a Giraffe AMB středního dosahu.
Linder říká, že zvýšený výkon a dosah znamená, že radary Giraffe jsou dnes vybaveny lépe než kdykoli předtím pro detekci letounů s 'neviditelným' pláštěm typu stealth. Zároveň jsou jejich součástí opatření proti rušení, která jsou špičkou ve svém oboru. Funkce ELSS byla úspěšně převedena v rámci vojenských zkoušek sponzorovaných Velkou Británii, které se konají ve Skotsku pod názvem 'Bristow 15.'

Zdroj: SAAB

Tagy článku