Radary, vrtulníky, tanky: Trojice sporných zakázek, které si Metnar za rámeček nedá. Schválily se i subdodávky bez soutěže

Radary, vrtulníky, tanky: Trojice sporných zakázek, které si Metnar za rámeček nedá. Schválily se i subdodávky bez soutěže
16 / 11 / 2020, 08:45

Ministerstvo obrany nechalo vládu minulé pondělí schválit dvě letos velmi diskutované zakázky, které mají nepřímou, ale velmi silnou vazbu na zakázku třetí. V té jde o pasivní sledovací systémy (DPET) VERA NG, u kterých náhle vyskočila cena nahoru takovým způsobem, že musel z čela Sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany odejít náměstek Říha. Ministerstvo pod dojmem skandálu prověřilo další rozběhnuté zakázky a ve dvou dalších významných případech byl zjištěn podobný problém: modernizace vrtulníků Mi-171Š/ŠM, a tzv. technické zhodnocení tanků T-72M4 CZ. To splňuje podmínky pro nejhorší letošní zakázku MO. Gratulujeme.

Případ pasivních sledovacích systémů VERA NG bude ministerské úředníky, ale i ministra Metnara osobně, strašit ještě dlouho. Pardubická ERA ze skupiny Omnipol si řekla o dvojnásobnou cenu (1,5 miliardy), než jakou původně vláda na tento akviziční projekt schválila. A připomenut byl také fakt, že stejné systémy v roce 2014 dostalo NATO za cenu nově třetinovou oproti té, kterou se rozhodlo platit české ministerstvo. Vysvětlení byla a zůstávají nepřesvědčivá (zdůrazňování mobility radarů pro AČR), ale smlouva byla podepsána, náměstek Říha odešel, mimořádně vysoké zálohy podle smlouvy byly zaplaceny, a na kauzu pomalu sedá prach, který nyní rozvířily vrtulníky a tanky.

Vrtulníky bude pro letectvo modernizovat státní podnik LOM Praha. Loni na podzim vláda přijala cenu bezmála jedné miliardy korun. Patnáct vrtulníků mělo dostat moderní palubní odpovídače, a polovina také nové radiostanice a radionavigační systém. Po vypuknutí aféry VERA NG vyšlo najevo, že i tato zakázka bude nově stát o půl miliardy více, a to bez ohledu na to, o čem si vláda povídala v listopadu. Navýšení ministerstvo vysvětluje započítáním výroby prototypu (350 milionů) a kryptografických a satelitních zařízení a zdravotnických setů (150 milionů). Vláda nově nastavenou zakázku schválila nyní. V zásadě v tomto případě lze argumenty ministerstva přijmout, byť dobrou vizitkou přípravy akvizičních a modernizačních projektů rozhodně není.

Horší je to ovšem se zakázkou na modernizaci tanků, které se nově říká technické zhodnocení. U těch se státní podnik VOP CZ dostal z původních 907 milionů korun na 1,515 (bez DPH). Po kritice mimo jiné ze strany poslanců Výboru pro obranu slíbil ministr Metnar zakázku prověřit expertním týmem. Bez toho se obešel, a namísto toho byla se státním podnikem vyjednáno snížení ceny na původní úroveň. Cenou je vypuštění modernizace pohonné jednotky. A protože se cena de facto tedy nezměnila, zakázku vláda již neprojednávala, a smlouva s VOP CZ byla podepsána.

Státní podnik VOP CZ, který je dlouhodobě ve ztrátě (přes 200 milionů korun v posledních dvou letech) připravil veřejnou zakázku na dodávky pro technické zhodnocení tanků T-72M4 CZ, a bez soutěže si vybral subdodavatele. Když jsme se ptali Ministerstva obrany na podíl českého domácího průmyslu na celé modernizaci tanků, odpovědí bylo, že má činit 35 %. Podíváme-li se ovšem na hodnotu subdodávek, která v celkovém úhrnu činí více než 630 milionů, české firmy se na ní budou podílet z pouhých 12 % (společnost Mesit s částkou 12,7 milionu a Delinfo se 62,7 miliony). Většina (492 milionů) půjde do Itálie za systém řízení palby, který je bolavou patou modernizovaných tanků dlouhé roky, do Německa a na Slovensko.

Zbytek účasti domácího průmyslu na této zakázce, tedy bezmála 280 korun, půjde přímo VOP CZ, což na první pohled potvrzuje dojem, že hlavním smyslem zakázky je udržet zadlužený státní podnik na vodou. Ani ze střednědobého hlediska není udržování staré techniky racionálním krokem - ministerstvo se mělo vydat cestou úplné obměny výzbroje tankového praporu. Odmyslíme-li si zakázku pro státní podnik, soukromé české společnosti tímto státním podnikem bez soutěže vybrané si při "technickém zhodnocení" tanků T-72M4 CZ přijdou na 8,3 %.

Trojice diskutabilních zakázek po necelém roce vypadá v sumě následně: předražené radary Ministerstvo obrany koupí a problém byl "vyřešen" odchodem náměstka. Změnu projektu vrtulníků nyní vláda schválila. A modernizace tanků proběhne s vypuštěním motorové části a s minimální účastí českého obranného průmyslu.

Tagy článku