Radiolokátory MADR pro AČR – multifunkční radarové systémy pro nejnáročnější

Radiolokátory MADR pro AČR – multifunkční radarové systémy pro nejnáročnější
Autor fotografie: CSG
16 / 11 / 2017, 19:00

ELTA EL/M-2084 je multifunkční radarový systém, který je v operačním nasazení v rámci systému protivzdušné obrany Iron Dome již 10 let. Data, která pořizují radary ELTA EL/M-2084, využívají kromě systému Iron Dome také systémy David's Sling a Spyder-MR. Podobnou úlohu budou plnit tyto radarové systémy i v armádě ČR. Systém monitoruje celkovou vzdušnou situaci, je platný v protivzdušné i protiraketové obraně a je schopen detekovat dělostřelecké a minometné granáty.

České ministerstvo obrany vyhlásilo na konci minulého roku vítěze tendru na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu, které jsou známé pod zkratkou MADR (Mobile Air Defence Radar). Tyto radary budou dodány armádě ČR izraelskou společností IAI (Israel Aerospace Industries).

psali jsme: Houfnice DANA M1M a M2 – nadčasová koncepce v modernizované podobě

Radiolokátorů typu ELTA EL/M-2084, které byly již provozně odzkoušeny, bude celkem osm a jejich cena byla vyčíslena na 2,9 miliard korun. V ceně je zahrnuto potřebné příslušenství včetně logistické podpory po dobu dvaceti let od jejich dodání. To proběhne podle plánu v letech 2019 a 2021. 

Na výrobě se bude podílet i český průmysl, hlavním partnerem projektu na české straně bude pardubická společnost RETIA, výrobce pokročilých radarových systémů a speciální elektroniky. Počítá se s tím, že česká účast projektu dosáhne 30 procent během celé životnosti radarových systémů. Hlavní radarové komponenty budou vyráběny v České republice. RETIA bude vyrábět špičkové vysílací moduly na bázi nitridu gallia (GaN), které tvoři základ pro radar EL/M-2084. RETIA bude rovněž vyvíjet komunikační jednotky pro radary a zajišťovat servisní služby po celou dobu jejich životnosti.

psali jsme: TITUS: moderní obrněnec na českém podvozku nejen pro armádu. Odolá projektilům i výbuchům

Armáda ČR se rozhodla pro nákup multifunkčních systémů ELTA EL/M-2084 proto, že se jedná o jeden z nejvýkonnějších radarů svého druhu, který je prověřen v operačním nasazení a který je plně kompatibilní se systémy NATO i českými systémy řízení a velení, jako jsou SEKTOR, ARS/ACCS, SAMOC, RACCOS. Vedle ozbrojených sil Izraele a dalších armád se radary ELTA EL/M-2084 plně osvědčily i v prostředí NATO, ve výzbroji je má například kanadská armáda.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku