Radovan Vích: Politici jsou tu od toho, aby vojáky usměrňovali. Zakázka na LÚV by měla být specifikována v rozsahu maximálně 2 stran

Radovan Vích: Politici jsou tu od toho, aby vojáky usměrňovali. Zakázka na LÚV by měla být specifikována v rozsahu maximálně 2 stran
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Radovan Vích (SPD)
04 / 11 / 2022, 11:00

Požádali jsme poslance Radovana Vícha (SPD) o komentář k zahájené veřejné zakázce na lehká útočná vozidla pro výsadkový pluk, kterých chce formou soutěže Ministerstvo obrany za plánovaných 5,6 miliardy korun pořídit 159 kusů v šesti variantách. „Pokud je obsah dokumentace na 55 stránkách, vypadá to, že to je šité na míru konkrétnímu uchazečovi. Takováto zakázka by měla být specifikována v rozsahu maximálně 1-2 stran,“ říká poslanec s dlouholetou zkušeností z řad Armády České republiky, který v minulosti působil také na Generálním štábu a na Ministerstvu obrany.

Celé je to zvláštní. Obecně výsadkový pluk jako takový má nulovou schopnost při obraně území našeho státu a je vytvořen účelově pro případné nasazení do zahraničí prostřednictvím letounů, přičemž tzv. STRATLIFTem vůbec AČR nedisponuje. Výsadkový pluk pro obranu území našeho státu  nepotřebujeme a jeho provoz je velmi nákladný s ohledem na další složky armády.

Jestli se vejdou poptávaná LÚV do letounů CASA je diskutabilní. Pokud je obsah dokumentace na 55 stránkách, vypadá to, že to je šité na míru konkrétnímu uchazečovi. Takováto zakázka by měla být specifikována v rozsahu maximálně 1-2 stran. V uvedené zakázce není zahrnuta délka celého životního cyklu. Politici jsou tu od toho, aby vojáky usměrňovali v jejich mnohdy přehnaných a neopodstatněných požadavcích na schopnosti nových druhů výzbroje a techniky, které nikdy nebudou plně využity. Je potřeba odmítnou názory, že vojáci vědí co chtějí. Vojáci mají plnit úkoly podle politického zadání a nikoliv naopak.

Dalším otazníkem je, že uvedené vozidlo zatím nikdo neviděl, je na papíře a teprve se bude vyrábět prototyp. Ten následně teprve bude zaveden do užívání a musí na něm být provedeny vojskové zkoušky, jestli vše funguje tak, jak by mělo. Následuje další fáze úprav požadavků a někdy výměna některých dílů, někdy i celých celků a přizpůsobení požadavkům objednatele. To je otázka let.

Takže jako v pohádce Jak pejsek s kočičkou vařili dort. Techniku, kterou jsme zanechali v Afghánistánu a darovali na Ukrajinu, nahradíme tanky Leopard z Německa, které budeme muset nákladně modernizovat, francouzská děla CAESAR nahradí DANY, americké stíhací letouny F-35 nahradí švédské Gripeny, které jsme mohli mít po skončení pronájmu v roce 2027 zadarmo s možností modernizace a případném nákupu dalších strojů no a protože jsme od Švédska tyto Gripeny odmítli, tak od nich nakoupíme, aby se nezlobili, pásová BVP CV-90.

No a teď ještě do toho LÚV. Bude to vše logisticky velmi náročné a také velmi velmi drahé a MO se nechová jako řádný hospodář a snaží se utrácet bez rozmyslu na všechny strany, aby mohlo požadovat 2 % HDP na obranu od roku 2025. To v době kdy národ bojuje o přežití a budou chudé Vánoce. Tyto návrhy je potřeba odmítnout včetně takto plánovaného nákupu LÚV pro výsadkový pluk.

Musíme se přikrývat tak, kam nám stačí peřina. Astronomické státní schodky v řádech -300 miliard korun, inflace 18 %, a občané bojují o přežití. Armáda by v tomto měla být s občany solidární a byť je dekády zanedbávána, tak se musí uskromnit, některé strategické a významné projekty rozložit v letech, některé přehodnotit a některé zcela opustit. LÚV je jedním z nich.

Autor: Radovan Vích

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.