Radovan Vích: Vrtulníky z USA budou stát naše poplatníky dalších 30 let neskutečně výdaje

Radovan Vích: Vrtulníky z USA budou stát naše poplatníky dalších 30 let neskutečně výdaje
30 / 08 / 2019, 09:00

Místopředseda výboru pro obranu a podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, obchod s vojenským materiálem a inovace, plukovník v záloze Radovan Vích (SPD) kritizuje vládní rozhodnutí o nákupu osmi víceúčelových vrtulníků Venom a čtyř bitevních vrtulníků Viper od USA. O patrně konečném rozhodnutí v této věci informoval premiér Babiš během návštěvy 22. základny vrtulníkového letectva ve čtvrtek 22. srpna. Podle Radovana Vícha je pořizovací cena přehnaná, a "neskutečné výdaje" bude stát provoz těchto strojů dalších 30 let. Upozornil také na slovenské zkušenosti s UH-60 Black Hawk.

"Takže 40 minut premiéra Babiše v oválné pracovně Bílého domu nás dostalo do situace, kdy vláda se mohla rozhodnout mezi předraženými víceúčelovými vrtulníky z USA, anebo mezi předraženými víceúčelovými a bojovými vrtulníky z USA, které budou stát naše poplatníky dalších 30 let neskutečně výdaje jenom na samotný provoz," napsal nám Radovan Vích.

Zeptali jsme se také, jestli vnímá pořizovací cenu vrtulníků jako obhajitelnou. Podle místopředsedy podvýboru pro akvizice Ministestva obrany není, a nadto: "Pořizovací cena je v tomto případě marginální vzhledem k nákladům na provoz, které podle mých odhadů za 3-4 roky se vyrovnají již tak přehnané pořizovací ceně 14,5 miliardy korun. Jenom pro srovnání, Itálie nám nabízela helikoptéry firmy Leonardo za cca 7 miliard korun. Tuto nabídku ale naše vláda nepřijala."

Zapochyboval také o účelnosti pořízení bitevních helikoptér. Dosud předpokládal, tak jako každý, kdo sledoval dlouhou přípravnou fázi tohoto akvizičního projektu, že pro AČR bude vláda pořizovat 12 víceúčelových vrtulníků, protože o těch se roky hovořilo.

Nejvíce jej znepokojují vysoké provozní náklady v budoucnu: "Až se budou platit náklady na provoz v letech 2023 a později, tak to již bude ministrem obrany někdo jiný, i vláda bude jiná, a oni si s tím budou potom muset nějak poradit. Jenže v tomto případě není cesty zpět! Měly se koupit vrtulníky, co se vyrábějí v Evropě a jsou v užívání v armádách  sousedních států. Slovensko se rozhodlo pro UH-60 Black Hawk, a nyní zjišťují, že  3 tisíce USD jenom na samotnou hodinu letu, jsou pro ně příliš. To je jasné varování. Nekupujeme vrtulníky aby stály v hangárech, ale aby s nimi piloti létali a také abychom zajistili v rámci servisu práci pro naše firmy a lidi. Takhle to ale zatím podle dostupných informací nevypadá," uzavřel.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.