foto: GoodFon / Public domain/J-10
Svět by měl zpozornět. Francouzské Rafale lze považovat za nejlepší v Evropě vyráběná vojenská letadla. Nejvýraznější stopou incidentu mezi Pákistánem a Indií je ovšem čínské bojové letadlo J-10C s PL-15 za asistence S-400.
Rychle uzavřené příměří zřejmě uzavře další kapitolu velmi špatných vztahů mezi Indií a Pákistánem. Jenže tentokráte se za velmi krátký časový úsek stalo dost podstatného. V hlavní roli jsou dvě letadla. Francouzské Rafale v indických službách a čínský J-10C ve službách Pákistánu. Pákistán podle The National Interest sestřelil tři Rafale, MiG-29 a a Su-30. Informace jsou stále velmi útržkovité, ale je celkem jisté, že minimálně jeden Rafale je skutečně na zemi a co je mnohem kritičtější je to, že k události došlo v indickém vzdušném prostoru. A s tím se rojí obrovské množství spekulací.
Rafale sestřelena nad územím Indie
Rafale je podrobován kritice, že zkrátka a dobře není letadlem páté generace a bez stealth je zásadně zranitelný. Kritici ovšem zapomínají na to, že z hlediska klasifikace jsou na tom Rafale a J-10C úplně stejně. Obě letadla jsou považována za generaci čtyři a půl. Mnohem závažnější faktor je ten, že k sestřelu došlo nad indickým územím. To jednak jasně potvrzuje špičkovou kvalitu čínského AESA radaru s aktivním elektronicky skenovaným polem a jednak také důkaz, že indická protivzdušná obrana je velmi špatná. A na čem je v tomto případě položená PVO Dillí? Aktuálně především na ruských S-400, které nakoupila v roce 2016 a v této chvíli by měla mít k dispozici tři pluky.

Indicko-ruské S-400 opět nic
Takže číselně vyjádřeno, v této chvíli mají Indové k dispozici 36 odpalovacích zařízení, z nichž značná část bude nepochybně na hranici s Pákistánem. Zjevně úplně k ničemu. A to Pákistán dokonce tvrdí, že jeden systém stihl zničit. Je zcela jednoznačné, že pokud Rafale, spekuluje se i o Mirage 2000, sestřelil J-10C, měl by ho mít S-400 na radaru. A vzhledem k situaci, Indové mohli klidně střílet. Jenže je otázka, zda k detekci vůbec došlo. S-400 se na Ukrajině rozhodně moc nepředvedly. Mají velký problém s ATACMS a zářezů v souvislosti s ukrajinským letectvem také moc není.
Čínský J-10C se předvedl
V každém případě situace v této chvíli vypadá tak, že čínský J-10C předvedl poprvé předvedl sílu leteckého průmyslu Pekingu a hned na úkor velmi respektovaných Rafale. Zajímavé je, že obě letadla jsou si v řadě věcí podobná. Rafale je sice dvoumotorvý a J-10C jednomotorový víceúčelový letoun, ale jinak je řada atributů téměř stejná. První je sice klasifikován jako stíhací a druhý jako bojový, ale vzhledem k současným trendům se rozdíl smývá. Obě letadla mají prázdnou hmotnost kolem deseti tun, obě mají rychlost Mach 1,8, obě mají podobnou nosnost, pět a čtyři tuny a obě letadla mají podobnou maximální vzletovou hmotnost. Bojový dosah činí 1 850 kilometrů, opět u obou letounů.

Pákistánský J-10C a PL-15
Hushkit.net dokonce píše, že J-10C je srovnatelný s moderními F-16. Rafale má na svědomí podle 19fortyfive.com střela vdzuch vzduch dlouhého doletu PL-15 s aktivním radarovým naváděním. Ta by údajně měla být horší ohledně kvality navádění než evropský Meteor, který je na Rafale. Je ovšem zcela jasné, že aktivní ochrana a senzory indického letadla buď vůbec nereagovaly nebo příliš pozdě. Rušení nepřišlo. Makety asi také ne a protivzdušná MICA je jeden velký otazník. Senzoricky by Rafale mělo o čínské střele vědět a automaticky reagovat. Asi se tedy nestalo nebo příliš pozdě, což primárně svědčí o podcenění PL-15, která má dosah až 300 kilometrů s rychlostí Mach 5.
Čína a Pákistán spolupracují
Dnes se ovšem stává zcela klíčovým faktorem radarová signatura střel i letadel. Rafale by mělo mít sníženou radarovou signaturu a Meteor také. U evropských střel je to poměrně standard. Čínská výzbroj je ve skutečnosti stále poměrně velkou neznámou. Zatím celá situace vypadá tak, že Indie o čínských J-10C vůbec nevěděla a nemonitorovala je. Nemá smysl si o indické armádě dělat přehnané iluze. I přes řadu akvizic, je v dost špatném stavu, ale vše zároveň naznačuje, že J-10C opravdu zabodoval a ukazuje skutečný posun čínských vojenských technologií, na které se Pákistán stále více orientuje. Islamabád asi dobře ví proč.
Tagy