Rafale jako horké zboží - francouzské stíhače budou tvořit součást také chorvatských vzdušných sil

Rafale jako horké zboží - francouzské stíhače budou tvořit součást také chorvatských vzdušných sil
Autor: Jason Smith, public domain|Popisek: Dassault Rafale
25 / 05 / 2021, 18:00

Chorvatsko posílí 12 starších francouzských letounů Rafale.

Chorvatské vzdušné síly posílí 12 použitých francouzských stíhačů Rafale, informoval server defenseworld.net. Chorvatsko má mít zájem o celkem 12 letounů, které jsou staré 10 let, a za něž by zaplatilo 1 miliardu eur. Právě maximální stáří letounů nemělo překročit 10 let, což byla jedna z  podmínek Chorvatska. Součástí kontraktu bude i výcvik, zbraně, náhradní díly a další vybavení.

Chorvatsko se poohlíželo po adekvátní náhradě za dýchavičné stroje MiG-21bis. Chorvatsku by měly být dodány francouzské letouny v letech 2024-2025. Harmonogram je stanoven tak, že prvních šest letounů má být dodáno v roce 2024, ostatních šest potom v roce následujícím.

V prvním výběrovém řízení obdrželo chorvatské ministerstvo obrany nabídku na víceúčelové letouny ze Švédska, Izraele, USA a Francie. USA nabídly Chorvatsku do výběrového řízení letouny F-16V Block 70/72. Vítězem se nakonec stal Izrael s letouny F-16 Barak, jichž měl dodat Chorvatsku 12. Celková cena za letouny, simulátory a výcvik pilotů činila 500 milionů dolarů. Nicméně USA kontrakt zablokovaly a z dohody tak sešlo.

V druhém výběrovém řízení nabídly USA znovu Chorvatsku své stroje F-16V Block 70/72, Francie stíhače Rafale, Švédsko letouny JAS-39C/D Gripen a Izrael modernizované stroje F-16C/D Block 30. Do finále tendru postoupily USA a Francie a Chorvatsko dalo nakonec přednost právě francouzským stíhačům.

Ty jsou v současné době horkým zbožím. Pořizuje si je Řecko, Indie, Egypt, Katar nyní i Chorvatsko a z francouzských letounů se tak i mimo země Evropy stává zajímavý obchodní artikl. Největším zahraničním zákazníkem je v současné době Egypt, který učinil objednávku na dalších 30 strojů Rafale, která však vzbudila poměrně značnou vlnu nevole (SM informoval).


Zdroj: defenseworld.net, aerotime.aero

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace