RAH-66 Comanche - nevyužitá příležitost

RAH-66 Comanche - nevyužitá příležitost
Popisek: RAH-66 Comanche
08 / 09 / 2017, 12:00

Průzkumný vrtulník RAH-66 měl podle původních představ nahradit stroje Cobra AH-1 a průzkumné Kiowy. Krk mu zlomila jeho komplikovanost a sofistikovanost, protože v roce 2004, kdy byl program ukončen byly konflikty vedeny nad pouštěmi Středního východu a zdálo se tedy zbytečné utrácet peníze za takovýto stroj.

Comanche měl být prvním vrtulníkem, který by prakticky využíval prvky Stealth, jeho drak byl zhotoven z kompozitů, zbraně byly uložené ve vnitřních závěsnících, které se měly otevřít v okamžiku odpalu střely. RAH-66 Comanche měl nést 6 střel Hellfire, nebo i Stinger, protože se s ním počítalo i pro letecký boj. V čumáku byl umístěn tříhlavňový Vulcan II ráže 20 mm.

Pro případ přeletu, nebo nasazení v technologicky méně rizikových oblastech byly k dispozici i externí závěsníky, které byly schopné pojmout dalších 8 protitankových střel Hellfire.

RAH-66 Comanche & Bell Huey Prototypes

První prototyp stroje vzlétl v lednu 1996 a letové zkoušky probíhaly až do 23. února 2004, kdy bylo oznámeno zrušení projektu americkou armádou, která se rozhodla nvestovat do upgradu stávajících strojů. Celkem se za projekt neviditelného vrtulníku utratilo okolo 6,9 miliardy dolarů a za nákup 121 strojů se plánovalo vydat dalších 14 miliard. Tedy hlavní náklady už byly udělány, ale armáda se přes to rozhodla pro upgrade více než 1400 strojů a nákup levnějších.

Elektronika byla z velké části podobná té, co využívá stroj F-22 Raptor.

Zrušení programu vyspělého stroje přišlo na vrub boje s terorismem a málo technologicky vyspělými protivníky. Lekce z dob Studené války byly zapomenuty a US Army se vrhla na boj s terorismem.

Zdroj: Wikipedie, Military.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.