Raketa Exocet - francouzský ,,zabiják" lodí

Raketa Exocet - francouzský ,,zabiják&quote; lodí
Autor: US Navy, public domain|Popisek: Raketa Exocet
22 / 05 / 2021, 14:00

Exocet představuje známou rodinu francouzských těžkých podzvukových protilodních střel dostupných v mnoha verzích.

Exocet je těžká protilodní raketa, kterou lze nasadit i z hladinových lodí (verze MM), ponorek (SM), letadle či vrtulníků (AM) nebo z pobřežních baterií (BC). Střela je osvědčenou zbraní, která byla prodána v různých modifikacích  do více než tří desítek dalších států a patří k tak k nejrozšířenějším protilodním raketám v současné době. Rovněž se úspěšně ,,zúčastnila" řady novodobých konfliktů.

Prvním členem rodiny střel Exocet, za jejímž vývojem stojí známá britsko-francouzská zbrojovka MBDA, byla protilodní raketa MM.38, která měla dosah 40 km. Vstoupila do služby v roce 1975. Později spatřila světlo světa raketa AM.39 jako letecká verze o hmotnosti necelých 900 kg a větším dosahem (65 km). Exocet AM.39 byl zaveden do služby v roce 1979. Je jí možné vybavit bojové letouny, hlídkové letouny, ale i vrtulníky.

V průběhu času pak vznikalo mnoho verzí střely. Jmenujme třeba variantu MM.40 Block 2 představující upgrade střely, který byl zaveden do služby v roce 1992, verze MM.40 Block 3 je vybavená proudovým motorem a má dosah až 200 km. Za zmínku stojí varianta AM.39 Block 2 Mod.2, což je digitální modernizace letecké střely určené pro letouny Dassault Rafale.

Pokud se týká nasazení francouzské protilodní střely v konkrétních konfliktech, můžeme zde jmenovat například válku o Falklandy v roce 1982 mezi Velkou Británií a Argentinou. Exocet byl použit na straně Argentiny, která dříve nakoupila verze rakety MM.38, AM.39, MM.40.

HMS Sheffield

           Britský torpédoborec HMS Sheffield po zásahu argentinským Exocetem (Zdroj: CC BY-SA 4.0)

 

A střely se úspěšně v konfliktu poměrně významně zapsaly. Podařilo se jimi potopit nákladní loď SS Atlantic Conveyor a raketový torpédoborec typu 42 HMS Sheffield. Torpédoborec potopil letecký Exocet vypuštěný z argentinského letounu Super Étendard. Další Exocet poškodil torpédoborec třídy County HMS Glamorgan.

Exocety byly použity i v pozdější íránsko-irácké válce probíhající v letech 1980-1988. Za války obě strany napadaly tankery neutrálních států (tzv. válka tankerů). Dne 18. prosince 1982 Exocet poškodil řecký tanker Scapmount. V únoru 1985 se Exocetem zasažené liberijské plavidlo Neptunia stalo historicky prvním tankerem potopeným řízenou střelou.

Nicméně došlo během válečné kampaně také k závažnému omylu. 17. května 1984 irácký bojový letoun Dassault Mirage F1 dvěma střelami AM.39 údajně omylem zaútočil na americkou fregatu USS Stark (FFG-31). Důsledkem tohoto pochybení bylo 37 mrtvých. Fregatu se nakonec podařilo zachránit.

Francie počítá každopádně s touto střelou ve svém arzenálu dál, o čemž svědčí i to, že průběžně je rodina raket modernizována. Jednoznačně se jedná o velmi sofistikovaný systém, kdy ovšem opět na povrch vyplouvá jeden základní problém, jenž je zaklíčován v počtu a typu užívatelů a vybavení jejich leteckých či námořních sil. Tuto střelu, stejně jako mnohé jiné zbraňové systémy, lze použít na F-35, stejně jako na MiG-19 nebo Cessně, pokud ji unese. O implikacích tohoto fenoménu již SM opakovaně informoval.

 

 Zdroj: Naval News, Wikipedia

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace