Rakety a ATGM budou islamistickým teroristům brzy k ničemu, Izraelci míří k laserovému Iron Beamu

Rakety a ATGM budou islamistickým teroristům brzy k ničemu, Izraelci míří k laserovému Iron Beamu
Autor fotografie: Rafael Advanced Defense Systems / Public domain|Popisek: Laserové dělo Iron Beam
12 / 03 / 2024, 08:30

IDF budou mít podle vyjádření společnosti Rafael Advanced Defense Systems již za rok a půl pravděpodobně k dispozici novou silnou zbraň na ničení raket, ATGM a UAV v podobě laserového děla Iron Beam. To by mělo doplnit již stávající PVO Izraele a oproti již aktivně používaným systémům by mělo být výrazně levnější.

Viceprezident Izraelské společnosti Rafael Advanced Defense Systems Gidi Weiss v minulém týdnu pro americký armádní webový portál Breaking Defense uvedl, že jejich laserové dělo Iron Beam by mělo být uvedeno do provozu do konce roku 2025. Weiss mimo jiné také vysvětlil, že všechny pozemní, vzdušné, námořní, a zpravodajské systémy, které Rafael dodává izraelské armádě jsou v současné době zdokonalovány na základě zpráv jednotek přímo z bojiště s teroristy Hamásu a Hizballáhu.

Izraelské obranné složky od začátku konfliktu v říjnu 2023 přímo neuvedly, které systémy jsou proti raketám teroristických skupin použity. Pravděpodobně by se kromě systému Iron dome (Železná kopule) a David's Sling (Davidův prak) mělo jednat o další vrstvy protivzdušné obrany spočívající v systémech APS umístěných přímo na tancích nebo jiných obrněných bojových vozidlech. Laserové dělo však oproti tradičnějším systémům PVO nabízí množství dalších výhod. 

 

Na bojištích na Blízkém východě, na ukrajinské frontě, ale také na dalších místech na světě můžeme čím dál častěji pozorovat rostoucí množství útoků FPV dronů a dalších sebevražedných UAV. Nejde však jen o počet, ale také o schopnosti dronů, které jsou na základě technologie každým dnem lepší. Někteří bezpečnostní technici se domnívají, že je jen otázkou několika příštích let, kdy budou UAV pro své operace využívat umělou inteligenci. O této technologii ve spojení s drony se můžete více dozvědět v tomto textu. V souvislosti s těmito hrozbami se proto ukazuje, že stávající systémy PVO se pro likvidaci UAV příliš nehodí, protože existuje velký nepoměr mezi nízkými náklady na dron a velmi drahými přesnými střelami, které jsou potřeba pro jejich zničení. 

Ve světle všech těchto informací USA, Izrael, Velká Británie, ale také další země již několik posledních let vyvíjejí laserová děla, která mají potenciál zneškodnit UAV nebo menší rakety za vyvinutí mnohem menších finančních prostředků. Další obrovskou výhodou této technologie je také to, že pro sestřelení objektů na obloze děla potřebují pouze elektirckou energii, a proto tedy teoreticky nemusí dojít k vyčerpání munice jako u jiných PVO. Představitelé britského námořnictva na konci ledna 2024 ohlásili, že jejich laserové dělo DragonFire, o kterém jsme psali zde, při jedné ze zkoušek úspěšně zneškodnilo blíže nespecifikované UAV. Toto dělo je tak přesné, že na vzdálenost 1 km by mělo být schopno zasáhnout minci v hodnotě 5 Kč. 

 Laserové dělo Iron Beam

Izraelci mají kromě Iron Beamu menší laserové dělo Little Beam 

 

Izraelská společnost Rafael v současné době vyvíjí dva druhy vysokoenergetických laserových zbraní Iron Beam a Little Beam. Zatímco větší Iron Beam s paprskem o výkonu 100 kW je připraven pro ničení různých druhů UAV a řízených střel až na vzdálenost několika kilometrů, Little Beam představuje jeho menší variantu. Je totiž vybaven laserovým paprskem o výkonu 7,5 kW, který je schopen ničit improvizované rakety, malé drony nebo šrapnely bomb a jejich nevybuchlé části až do vzdálenosti 2 km. 

Oba tyto nové systémy by proto v budoucnu mohly být velmi účinné proti často nepříliš funkčním, ale tím spíše ničivým střelám Hamásu a Islámského džihádu odpalovaným z Gazy nebo ATGM, kterými Hizballáh ostřeluje Izrael z Libanonu. O útocích Hizballáhu na osady v severním Izraeli jsme vás informovali v tomto článku. O typech raket teroristických organizací Gazy se můžete více dočíst zde. Podle vyjádření Gidiho Weisse ze společnosti Rafael budou pravděpodobně oba systémy fungovat pouze jako doplněk již stávající izraelské PVO.  

 

Tagy článku