Rakety dlouhého doletu pro Ukrajinu děsí Putinovy vojáky. Kdo seje vítr, sklízí bouři

Rakety dlouhého doletu pro Ukrajinu děsí Putinovy vojáky. Kdo seje vítr, sklízí bouři
Autor fotografie: Davidsmith2014, CC BY-SA 4.0|Popisek: Letoun Panavia Tornado jako nosič raket Storm Shadow
18 / 06 / 2023, 14:00

Už více než rok jsou na Ukrajině ruští vojáci nevítanými hosty. S tím, jak se válka eskaluje, jsou západní státy ochotnější poskytovat obráncům před ruskou invazí zbraňové prostředky, které by Kyjevu ještě před rokem neposlal. Realita je však nyní jiná a Západ poskytuje Ukrajině mimo jiné rakety dlouhého doletu, které jsou právě v této fázi války účinným nástrojem destrukce.

Ukrajina má zatím účinné salvové raketomety HIMARS, které však byly upraveny tak, že nemohou odpalovat rakety na větší vzdálenost než 80 km. Washington se obává toho, aby standardní systémy HIMARS, pokud by byly Kyjevu poskytnuty, by mohly ještě více eskalovat válku na Ukrajině. Ukrajina si je před časem přála a také je dostala. I nadále požaduje po Západu  rakety dlouhého doletu, které jsou v této fázi vedení válečného konfliktu už vlastně nezbytné.

Střely Storm Shadow dostala Ukrajina od Velké Británie a tyto rakety působí ruským invazním silám poměrně značné ztráty. Jejich výhodou je nesporně schopnost operovat daleko za frontovými liniemi a mohou tedy například poškodit či ničit muniční či palivové sklady, velitelská stanoviště či jiné vybrané cíle. Výše uvedené má přirozeně vliv na ruské plánování a provádění operací a oslabuje bojovou akceschopnost protivníka.

O účinnosti britských raket se už ostatně sami přesvědčili ruští vojáci, kdy střely byly prakticky ihned po jejich obdržení z Velké Británie nasazeny v Luhansku. Nepochybně schopnost zasáhnout vzdálené cíle Ukrajincům zvyšuje šance, že i s jejich pomocí dobydou zpět Krym, protože Storm Shadow, která má dolet až 250 km, může tuto oblast zasáhnout. Navíc jsou obtížně detekovatelné nepřítelem.

Storm Shadow je řízenou podzvukovou střelou, za jejímž vývojem stojí známe evropské konsorcium MBDA. Raketa byla zařazena do služby v roce 2004 a nasazení jí čekalo například ve válce v Iráku v roce 2003 či během intervence v Libyi o 8 let později.

Tím však pro Ukrajinu dobré zprávy nemusí končit, protože ve hře je i dodávka raket Taurus (KEPD 350). O možném poskytnutí těchto střel jedná Kyjev s Berlínem. Pokud by dopadla jednání úspěšně, tyto rakety by ještě více zvýšily ukrajinské kapacity v odpalování raket dlouhého doletu.

Taurus má dolet ještě větší než Storm Shadow, až 500 km, navíc se jedná o vysoce přesnou střelu, vlastnostmi je podobná jako britská raketa. Taurus je navržena tak, aby pronikla hustou protiraketovou obranou nepřítele, a proto nese i klamné cíle. Jejími uživateli je kromě Německa také Španělsko či Jižní Korea.

Rakety dlouhého doletu Ukrajině mohou dodat s eskalací války i další státy, nejen Velká Británie či potenciálně Německo. Pokud chce Ukrajina docílit úspěšné protiofenzivy, tak tento druh zbraňových prostředků je nejen žádoucí, ale také nezbytný. Můžeme tak s nadsázkou říct, že kdo seje vítr, sklízí bouři, Rusko válku dále eskaluje, což mění ochotu západních spojenců dodávat Ukrajině takové zbraně, o nichž by ještě před rokem neuvažovali, že je Kyjevu poskytnou.


Zdroj: Army Recognition

Tagy článku