Rakety Hydra 70 pro bitevní vrtulníky Viper bude spolu s Američany vyrábět také česká STV Group

Rakety Hydra 70 pro bitevní vrtulníky Viper bude spolu s Američany vyrábět také česká STV Group
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: AH-1Z Viper
15 / 03 / 2023, 12:00

Společnosti STV GROUP a General Dynamics Ordnance and Tactical Systems uzavřely dohodu o společné výrobě a dodávkách munice HYDRA 70 pro české vrtulníky BELL TEXTRON AH-1Z Viper. Dodávky těchto útočných vrtulníků pro Vzdušné síly Armády České republiky ze Spojených států amerických začnou již v roce 2023.

HYDRA 70 je jedním z nejrozšířenějších typů munice amerických ozbrojených sil pro vzdušné platformy. Jedná se o neřízenou raketu ráže 70 mm (2,75 palce) která se používá primárně pro vzdušnou podporu pěchoty. Nesou ji nejenom vrtulníky řady H-1 ale i další legendární vrtulníky amerických ozbrojených sil jako je UH-60 Black Hawk, nebo AH-64 Apache. Rakety jsou využívány i pro letouny F-16 nebo F/A-18.

Modulární systém nabízí uživatelům možnost sestavení munice do raketnic přesně podle typu operace, který budou letouny plnit. GD OTS proto vyrábí celkem devět typů bojových hlavic od standardní tříštivo-trhavé, cvičné, ale i zadýmovací, osvětlovací nebo s dělenou hlavicí (fletchette).

Kompletní raketa se skládá z celkem tří částí – raketového motoru MK 66 MOD 4, jedné z několika možných typů bojových hlavic a pokročilého nárazového zapalovače. Právě modularita muničního systému uživatelům přináší nákladově efektivní řešení jednotlivých bojových i výcvikových úkolů. Rakety jsou uloženy po sedmi nebo devatenácti kusech v raketnicích nesených na letounu.

O úspěchu této munice svědčí i bohatá skupina uživatelů, mezi které patří mimo USA i Velká Británie, Řecko, Turecko, Egypt nebo Jižní Korea.

STV Group je výrobcem pestré škály munice pro AČR a další zákazníky. Jde především o náboje, granáty, miny, minometné náboje, tankové náboje, velkorážové dělostřelecké náboje, rakety a kontejnerové střely pro potřeby Armády České republiky, ale i jiných uživatelů z řad armád NATO i třetích zemí. V prostorném areálu v Poličce ruku v ruce s tím probíhá také výroba plastických trhavin a trhavin průmyslových, která mj. využívá procesu ekologické likvidace delaborované vojenské munice z vyřazených zásob ozbrojených sil. A v souvislosti s tím STV GROUP provádí také civilní vrtné a trhací práce, kde mnohdy najde uplatnění právě recyklovaná trhavina z vojenské munice.

Specifickým produktem jsou střely Križná pro minový vrhač MV-3 určený k vytváření protitankových minových polí na dálku. Vrhač se skládá ze tří raketnic ráže 122 mm a vystřeluje kontejnerové střely, z nichž každá obsahuje čtyři protitankové miny.

Zdroj: STV Group, General Dynamics Ordnance and Tactical Systems

Tagy článku