Autor fotografie: Pappenheim, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: rakouský tank Leopard 2A4
Rakousko nebude cvičit ukrajinské vojáky k užívání tanků Leopard 2. Potvrdila to ministryně obrany Klaudia Tannerová s odvoláním na neutralitu země.
Ministryně obrany Klaudia Tannerová potvrdila, že Rakousko nebude cvičit ukrajinské vojáky k obsluze tanků Leopard 2, přičemž se politička odvolává na neutralitu země. Podle Tannerové je suverénním rozhodnutím každé země podporovat Ukrajinu v rámci svých zákonů.
,,Je potřeba zdůraznit, že i když jsme vojensky neutrální, což odpovídá i naší ústavě a zákonům, nejsme politicky neutrální, pokud se bavíme o Ukrajině," prohlásila v interview pro web Euractiv Tannerová s tím, že na druhé straně Rakousko podpořilo všechny sankce Evropské unie, které byly uvaleny na Rusko od začátku války.
V Rakousku maopak probíhá výcviková procedura českých vojáků k ovládání tanků Leopard 2A4, první stroj dorazil během prosince minulého roku k 73. tankovému praporu v Přáslavicích. Zbývajících 14 vozidel má česká armáda obdržet do konce tohoto roku.
Kromě toho také německá armáda začala ve vojenském výcvikovém prostoru u města Münster přeškolovací proces ukrajinských vojáků na tanky Leopard 2. Ten by měl ve zrychleném režimu trvat 6-8 týdnů. Výcvik ukrajinských vojáků probíhá rovněž ve Velké Británii, a to na platformu Challenger 2, které ostrovní stát slíbil napadené zemi dodat.
Pojem neutrality je hojně skloňován v poslední době v souvislosti s jinou alpskou zemí. Ve Švýcarsku nyní probíhá o ní poměrně čilá diskuse v nejvyšších politických kruzích. Liberální politik Thierry Burkart vládě předložil návrh na povolení reexportu zbraňových systémů do zemí, které spojují podobné demokratické hodnoty se Švýcarskem (SM informoval). Na Bern také tlačí ostatní evropské země, aby překvalifikoval tváří v tvář existující válce svůj přístup.
Potenciálním dodávkám zbraní Ukrajině ze strany Bernu však prozatím překáží jednak politická vůle vrcholných představitelů států, a pak také některé platné zákony. V rámci platné legislativy nyní Švýcarsko nemůže přímo posílat své zbraňové systémy ani Ukrajině, ani jinému státu, a také nepovoluje reexport zbraní kamkoliv do světa. Uvidíme, zda nakonec Burkartův návrh projde, i tak se bude pravděpodobně jednat o zdlouhavý proces.
Zdroj: Euractiv