Rakouský 17. myslivecký prapor přechází na nové Pandury EVO - modernizované šestikolové příbuzné našich Pandurů II

Rakouský 17. myslivecký prapor přechází na nové Pandury EVO - modernizované šestikolové příbuzné našich Pandurů II
Autor fotografie: Bundesheer, volné dílo|Popisek: Pandur EVO
19 / 05 / 2021, 13:00

Rakouský Bundesheer se ve videu pochlubil Pandury EVO (Evolution), šestikolovými obrněnými transportéry, které byly vyvinuty na základě původních obrněných transportérů Pandur I. Celkem 34 jich bylo objednáno v roce 2016. Další kontrakt byl podepsán na konci října 2020 a společnost GDELS-Steyr dodá dalších 30 kusů, které se od starších liší modulární konstrukcí umožňující snadné přizpůsobení vozidla specifickým úkolům.

Původní šestikolové Pandury byly vyvinuty v 80. letech a rakouská armáda je má ve výzbroji od roku 1996. Celkem jde o 74 kusů, z toho je 68 obrněných transportérů a šest zdravotnických ambulancí. Včetně zahraničních uživatelů existuje devět variant. Tzv. Model A se zvýšenou zadní částí korby slouží nebo může sloužit jako obrněný transportér, ambulance, protitankové vozidlo, opravárenské a vyprošťovací vozidlo, velitelské a také kolové bojové vozidlo pěchoty. Model B má plochou střechu a slouží jako obojživelné vozidlo, 120mm samohybný minomet nebo průzkumné vozidlo palebné podpory.

Při 13,5 tunách v základní verzi dosahuje rychlosti na silnici až 100 km/h, a pojme dvoučlennou osádku a osmičlenný výsadek. Pasivní ochrana odolává střelám ráže 12,7 mm na čele a 7,62 mm v ostatních částech vozidla. Běžnou výzbrojí je kulomet ráže 12,7 mm, dnes již na všech vozidlech umístěný v dálkově řízené zbraňové stanici.

60 licenčně vyrobených Pandurů I slouží také v Belgii, 70 v Kuvajtu, 85 ve Slovinsku, a 50 disponuje USASOC, americké velitelství speciálních operací. Slovinské Pandury nazývané Vulak nesou buď kulomet, nebo 40mm granátomet, a průzkumná varianta je vybavena zbraňovou stanicí od společnosti Rafael s 25mm automatickým kanónem Bushmaster, koaxiálním kulometem. A lze ji doplnit externě také protitankovými řízenými střelami TOW.

Rakouské Pandury I slouží u 17. mysliveckého praporu (Jägerbataillon 17). A právě pro něj jsou určené také nové Pandury EVO. Po jejich dodání bude 68 starších rozděleno mezi 19. a 33. myslivecký prapor. Všechny jsou součástí 3. myslivecké brigády (tzv. rychlých sil, Brigade Schnelle Kräfte), specializující se na boj v městském prostředí. Velitelství brigády sídlí v Mautern, 17. prapor ve městě Straß.

Nové Pandury EVO jsou rychlejší, odolnější, mají zesílenou odolnost proti minám a nástražným výbušným zařízením, a pojmou až 11 mužů. Ve videu jejich schopnosti představuje kapitán Peter Fuchs, technický důstojník 17. mysliveckého praporu.

video: youtube (titulky lze přepnout pro základní orientaci do strojového překladu do češtiny)

Zdroj: bundesheer.at

Tagy článku