Rána jistoty a modernizovaný T-72B3 v pánu. Přesnost ukrajinských operátorů UAV je neuvěřitelná

Rána jistoty a modernizovaný T-72B3 v pánu. Přesnost ukrajinských operátorů UAV je neuvěřitelná
Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: T-72B3
26 / 05 / 2024, 09:00

Drony se na Ukrajině postupně staly jedním z nejvíce rozhodujících faktorů. Kompletně totiž mění vojenské doktríny všech velmocí. Válka se s UAV stala zcela jinou.

Malé FPV drony, jsou těžko slyšitelné a je obtížné jej také spatřit. Vojáci na frontě tak z obou stran čelí strašlivému nepříteli, jenž se už v současnosti pohybuje ve vzduchu v obrovských počtech. Tím není nikdo jiný než jednoduchý a levný dron s mechanicky spustitelným útočným granátem. Zbraň, která změnila tvář bojiště má však také nepochybně má strašlivý vliv na psychiku bojujících mužů, protože ti neví, kdy se malý nepřítel zjeví a zmrzačí je. Níže přiložené video ze sítě X je útokem na opuštěný T-72B3, na němž se ukazuje, s jakou vražednou přesností jsou operátoři dronů schopní zasahovat své cíle. 

 

Proti dronům je T-72B3 bez šance

Obě strany dělají maximum proto, aby se UAV ubránily. Klecovou ochranu zná snad každý, kdo se o problematiku zajímá. Vzhledem k šikovnosti operátorů UAV se stav dostal až tak daleko, že Rusové osazují svá vozidla úplně komplet i za cenu snížení schopností obrněnců. Ale slat není vše, jelikož není univerzální. Hlavním problémem je nedostatek protivzdušných prostředků a jako subproblém je schopnost radarů UAV zachytit. Jeden z mála obrněnců PVO, který je proti dronům účinný, je německý Gepard. Paradoxně se jedná o desítky let staré vozidlo, ale jeho radary dokáží zachytit i FPV a dvojice kulometů pak s naváděním udělá své. 

Tank T-72B3 na videu je zjevně opuštěný, ale nevykazuje známky zásadního poškození. Pletivo klece bylo zřejmě odstraněno samotnou osádkou při úniku z tanku. Zajímavé na snímku je především to, s jakou jistotou operátor trefil odkrytý vstup do obrněnce. Sociální sítě jsou plné zásahů ruských vojáků s neskutečnou přesností. Z dronů se velice rychle stala vražedná zbraň, před kterou si nikdo nemůže být jistý životem. A Ukrajinci pokračují v improvizacích dál. Instalují na UAV kulomety, rychlopalná děla v situaci, kdy tříštivé a kumulativní útočné granáty jsou již naprostou samozřejmostí. 

Je nutné podotknout, že T-72B3 je poslední modernizovaná verze legendárního tanku a je považovaná za rovnocenného partnera i pro nejnovější T-90M Proryv. Jenže Rusové mají obecně velké potíže s aktivní ochranou. Proti ATGM nic tak kvalitního jako je izraelský systém Trophy nemají. Proti dronům je tak kromě klece vůbec nic nechrání. Faktem ovšem je, že Trophy systém dokáže proti UAV zasahovat jen omezeně a západ zatím kvalitní ochranu proti bezpilotním prostředkům také nemá, byť ji usilovně vyvíjí. 

 

Povedená modernizace T-72B3 

T-72B3 je velmi rozsáhlou modernizací původního T-72. Ruská federace je jejím jediným uživatelem, i když tedy vlastně několik ukořistěných kusů používá Ukrajina. Poprvé byly nasazeny v Sýrii v roce 2017, ale rozsáhlé použití přišlo až na Ukrajině. Počet modernizovaných strojů není znám. Proces emancipace tanku byl zahájen v roce 2010. Příčina byla jednoduchá, T-72 bylo vyrobeno asi 25 000 kusů a Rusové jich mají plné sklady. Jedná se o agilní tank se slušnými možnostmi pro modernizační procesy, Kreml toho využil. 

T-72M4CZ

T-72B3 dostal moderní zaměřovač Sosna-U a dle informací Army Technology je navíc také vybaven šifrovacími digitálními komunikačními prostředky VHF a vylepšeným automatickým nabíjením. Na tank byl nainstalován nový 125mm kanón 2A46M-2 kvůli modernizované munici. Došlo k vylepšení řízení ATGM 9K119 Refleks, které je na tanku nainstalováno. Jeho střela AT-11 Sniper má velmi slušný dostřel 4 000 metrů a podle Fandom.com je kumulativní a laserem naváděná. T-72B3 dostal reaktivní pancéřování Kontakt-5 a později Relikt na boky. Novinkou je také motor V-92S2F o výkonu 840 koní a automatickou převodovku. 

AČR také modernizovala T-72 na T-72M4CZ. Soudobě se jednalo o jedno z nejpovedenějších vylepšení, avšak dnes je již zastaralé. V každém případě u T-72B3 zůstala hlavním nedostatekem munice v prostoru osádky uložená bez pancéřové přepážky. Rizika jsou tedy stále stejná, utržená věž letící vysoko ve vzduchu. V každém případě budoucností obrany proti dronům je aktivní ochrana a tu ani jinak velmi povedená modernizace T-72B3 prostě nemá.

 

Tagy článku