Raytheon získal novou zakázku na vylepšení laserového systému HELWS

Raytheon získal novou zakázku na vylepšení laserového systému HELWS
Autor: Raytheon|Popisek: Laserový systém HELWS
17 / 04 / 2021, 13:00

Americké společnosti Raytheon byl udělen kontrakt v hodnotě 15,5 milionů dolarů na upgrade laserového systému HELWS.

Americké letectvo udělilo kontrakt společnosti Raytheon na vylepšení mobilní laserového systému protivzdušné obrany HELWS (High-Energy Laser Weapon System), který je testován od roku 2019. V tomto roce získal Raytheon poprvé kontrakt v hodnotě 23,8 milionů dolarů na výrobu dvou prototypů systému, později pak další v hodnotě 13,1 milionů dolarů na zhotovení třetího prototypu.

Nyní je jasné, že USAF je s vývojem mobilního nízklonákladového systému spokojeno a chce jeho pokračování, ve vylepšeném režimu. Výkonný mobilní laserový systém HELWS, který tvoří součást výzbroje vozidla (bugíny) Polaris MRZR, ale může být namontován i na další platformy, je určen k efektivnímu ničení dronů a dalších bezpilotních prostředků.

Laser je schopen neutralizovat nepřátelský cíl, který je až 3 km daleko a mířit na něj silným paprskem po dobu 5 sekund. HELWS je vybaven systémem automatické detekce vzdušných cílů a systémem řízení palby, je ovládán operátorem pomocí laptopu a ovladače.

Američané berou ochranu před drony a jinými UAV jako jednu z dalších priorit, a pokud se HELWS dále osvědčí, mohl by chránit v budoucnu základny amerického letectva. Systémy by pak mohly být zavedeny v námořnictvu nebo obecně k ochraně významných objektů, jako jsou Bílý dům, Kapitol apod. Otázkou je, zda systém dokáže zničit drony všech kategorií, tedy od malého průzkumného dronu po bojový o hmotnosti více než jedna tuna.


Zdroj: c4isrnet.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace